Projekti

Filtriraj po tematskih sklopih

Filtriraj po kategorijah

Filtriraj po projektih

Fotografija rok, ki tipkajo na računalnik in roke, ki drži povečevalno steklo nad umetnointeligenčno drevesno strukturo. Na sliki so tudi ikone za povečevalno steklo, sodnico, dokument in odlagališče, megafon.

23. april 2025

Zadržan pristop ministrstva za digitalno preobrazbo pri prenosu evropskega akta o umetni inteligenci v domači pravni red odpira več vprašanj in omogoča nejasnosti, ki lahko ogrozijo varstvo pravic. Zato s konkretnimi predlogi kličemo k večji transparentnosti ter uvedbi jasnejših pritožbenih in nadzornih postopkov.

Fotomontaža tanka, nadzornih kamer na stebru, telekomunikacijske antene, IDF vojaka s telefonom, drona, dveh rok, ki se rokujeta, in eksplozije v Gazi.

17. april 2025

Izrael palestinsko prebivalstvo že od svoje ustanovitve podreja nadzoru. Tehnološki napredek, množično zbiranje podatkov in umetna inteligenca so represivno moč le še okrepili. Kako delujejo sistemi za prepoznavanje obrazov, vohunska oprema in podatkovni režimi – ter zakaj ohraniti upanje – izveš v prispevku, ki je nastal na podlagi Majinega pogovora s Shirom Heverjem, koordinatorjem gibanja Bojkot, dezinvesticije, sankcije za vojaški embargo.

Jasmina Ploštajner

25. februar 2025

Jasmina v intervjuju za portal Mlad.si spregovori o digitalni pismenosti mladih, pasteh umetne inteligence ter o tem, kako lahko s kritičnim mišljenjem in premišljeno rabo tehnologij zaščitimo svojo zasebnost in soustvarjamo bolj pravično digitalno prihodnost.

Naroči se na Občasnik, naš mesečni novičnik

Občasnik vsak mesec prinaša izbor naših razmišljanj, projektov, javnih pojavljanj in sodelovanj ter priporočil. Je kratek, a poln vsebine, udaren, a nevsiljiv – in vedno pride ob pravem času.

Zajem zaslona Zoom klica, na katerem so se pogovarjali Peter Mesarec s portala UI Slovenija ter Jasmina in Tadej iz Danes je nov dan

12. februar 2025

Katera umetnointeligenčna orodja uporablja država in zakaj je dobro, da jih poznamo? Kakšna tveganja prinaša generativna UI? Kako lahko zmanjšamo odvisnost od tehnoloških korporacij? Na ta in podobna vprašanja sta v pogovoru za portal Umetna inteligenca v Sloveniji odgovarjala Jasmina in Tadej.

Kolaž. V ozadju je slika osebe z glavo v oblakih in ilustracija strupenih gob. V ospredju je roka s telefonom, ki ima na zaslonu thumbs-up. Na levi je Homer Simpson, ki prestrašeno teče. Na desni je Lisa Simspon z vilico v roki.

10. februar 2025

Od filtriranja neželene e-pošte in priporočanja vsebin na družbenih omrežjih do analiziranja življenjepisov za zaposlovanje in celo prepoznavanja obrazov s strani policije. UI se uporablja na številnih področjih – tudi tam, kjer lahko pomembno vpliva na naša življenja. Spoznaj tveganja, ki jih prinaša, in zakonodajo, ki ščiti tvoje pravice.

Kolaž fotografij in ilustracij. V ospredju je tehtnica z denarjem na eni strani, ki pretehta ljudi na drugi strani, okoli so nadzorne kamere s človeškimi očesi. V ozadju je binarna koda, ki ponazarja podatke, zamegljeni stolpi knjig in oznaka za lokacijo.

23. januar 2025

Umetna inteligenca ni tako inteligentna, kot se zdi na prvi pogled. Za njenimi odločitvami in priporočili se namreč skriva ogromna količina podatkov. Pa veš, iz kje ti prihajajo in kakšno vlogo imajo pri delovanju umetnointeligenčnih sistemov? Preveri, zakaj naši kliki na spletu niso zgolj naši in zakaj moramo pri pogovorih o UI nujno razmišljati tudi o kakovosti, dostopnosti in pravičnosti podatkov.

Napis: Človekove pravice in pravičnost morajo biti v središču prihajajočih  smernic Evropske komisije o izvajanju akta o umetni inteligenci, ilustracije lupe, osebe na računalniku, prstnega odtisa in sumničavih oči.

16. januar 2025

Akt o umetni inteligenci, ki ga je sprejela EU, še vedno vključuje številne vrzeli, ki odpirajo vrata zlorabam – posebej na področju biometričnega nadzora in migracij. S civilnodružbeno koalicijo za akt o umetni inteligenci in koalicijo #ProtectNotSurveil Evropski urad za umetno inteligenco pozivamo, naj s prihajajočimi smernicami zagotovi, da bo izvajanje zakonodaje temeljilo na zaščiti pravic vseh ljudi!

Za nadaljnje neodvisno delovanje potrebujemo tudi tvojo podporo!

Podpri nas!
Trije mobilni telefoni, na njih pa zajemi zaslona kviza Razkrinkaj.ai, na katerih so vsa poglavja, primerjava resnične in sintetične slike oblaka ter umetno ustvarjena slika aretiranega Putina

25. december 2024

Ker bliskovit razvoj generativne umetne inteligence otežuje razločevanje med resničnostjo in fikcijo, digitalna okolja pa so polna sintetičnih vsebin, ki nas želijo pogosto tudi prevarati, z orodjem Razkrinkaj.ai omogočamo preverjanje sposobnosti prepoznavanja vsebin, ustvarjenih z UI. O orodju so pisali tudi številni mediji, najodmevnejše prispevke pa lahko prebereš spodaj.

Logotip orodja Razkrinkaj.ai z ikono očesa v črki R, na dnu slike pa ilustracije, ki ponazarjajo umetno inteligenco v slikah, zvoku, video posnetkih in podobno

11. december 2024

Bliskovit razvoj generativne umetne inteligence otežuje razločevanje med resničnostjo in fikcijo. Digitalna okolja so polna sintetičnih vsebin, ki poskušajo v najboljšem primeru pritegniti našo pozornost, v najslabšem pa nas prevarati. Zato predstavljamo Razkrinkaj.ai, orodje za preverjanje sposobnosti prepoznavanja vsebin, ustvarjenih z UI, in izobraževanje o pasteh njihove zlorabe.

Kako deluje UI? Meme Smart guy, ki se trka po glavi. V ozadju primer izbirnega drevesa velikega jezikovnega modela, predloga poti na zemljevidu in slik čivave ter muffinov.

5. december 2024

Se ti zdi, da se ne moreš vključevati v debate o rabi in regulaciji umetne inteligence, ker ne poznaš čisto vseh tehničnih aspektov? Brez skrbi, dovolj je, da razumeš logiko UI sistemov, ki pa ni veliko bolj zapletena kot – kuhanje. Preveri, kateri ključni sestavini mora vključevati umetna inteligenca in zakaj tehnologija, ki jo poganja, sploh ni nič posebnega!

Prikazanih 10 od 36