Projekti
11. december 2024
Bliskovit razvoj generativne umetne inteligence otežuje razločevanje med resničnostjo in fikcijo. Digitalna okolja so polna sintetičnih vsebin, ki poskušajo v najboljšem primeru pritegniti našo pozornost, v najslabšem pa nas prevarati. Zato predstavljamo Razkrinkaj.ai, orodje za preverjanje sposobnosti prepoznavanja vsebin, ustvarjenih z UI, in izobraževanje o pasteh njihove zlorabe.
24. oktober 2024
Razvoj in raba umetne inteligence prinašata številne pasti, zato moramo z njo ravnati odgovorno in transparentno, še posebej pri odločitvah, ki vplivajo na življenja ljudi. S tem v mislih smo razvili Register rabe UI, prvo organizirano zbirko primerov uporabe umetnointeligenčnih sistemov v slovenskem javnem sektorju. Podatke smo pridobili s preučevanjem javno dostopnih virov in prošnjami za dostop do informacij javnega značaja, zbirko pa bomo redno posodabljali.
20. maj 2024
Kot je na DJND že v navadi, smo tudi letos pripravili vodič po volilnih postopkih za vse, ki iz različnih razlogov na evropskih volitvah in referendumih ne morejo glasovati kot ostali. Namenjen je zdomcem, ljudem s telesno oviranostjo, tistim, ki bodo na dan D nekje drugje v Sloveniji, skratka vsem, ki ne bodo glasovali standardno. Volilne vodiče pripravljamo, ker verjamemo v pomembnost politične participacije in jo aktivno spodbujamo.
Naroči se na Občasnik, naš mesečni novičnik
Občasnik vsak mesec prinaša izbor naših razmišljanj, projektov, javnih pojavljanj in sodelovanj ter priporočil. Je kratek, a poln vsebine, udaren, a nevsiljiv – in vedno pride ob pravem času.
8. maj 2024
Za lažjo odločitev na volitvah v Evropski parlament smo v sodelovanju z mednarodno mrežo VoteMatch Europe pripravili spletno aplikacijo izvoli.eu. Aplikacija vsebuje 30 trditev, do katerih so se opredelile skoraj vse liste, ki kandidirajo na volitvah, stališče do njih pa lahko zavzamejo tudi uporabniki ter na podlagi stopnje ujemanja izvejo, kateri politični opciji so vsebinsko najbližje. Na podobne vprašalnike so odgovarjale tudi stranke, ki na evropskih listah nastopajo v drugih državah članicah, zato lahko uporabniki preverijo tudi, kam se glede na stališča uvrščajo v širšem evropskem kontekstu.
1. april 2024
Odprtokodna platforma Consul je namenjena izvajanju participativnega proračuna v različnih organizacijah. Namestili smo jo tudi v občini Trebnje, ki je svoje občanke in občane povabila k soodločanju o porabi občinskega denarja. Uvajanje participativnega proračuna veča transparentnost občinskih financ, aktivno vključuje prebivalstvo v odločanje o skupni prihodnosti in na podlagi skupnostnih predlogov izboljšuje življenje v občini.
1. april 2024
Instalacijo občinske različice Parlametra smo v občini Trbovlje opravili skupaj z občino, zato je odpiranje občinskih podatkov še bistveno lažje kot sicer. Parlameter Občine Trbovlje z zbiranjem, analiziranjem, strukturiranjem ter vizualizacijo podatkov na uporabnicam in uporabnikom prijazen način pomaga pri spremljanju najrazličnejših vidikov delovanja občinskega sveta. Občanke in občani imajo zdaj enostaven vpogled v prisotnost svetnikov in svetnic na sejah, število zastavljenih vprašanj ter v njihova glasovanja. Analizirati je mogoče tudi delovanje posameznih občinskih klubov. Vse informacije so predstavljene v obliki kartic, ki jih je enostavno deliti ali vdelati na druga spletna mesta.
1. marec 2024
Odprtokodna platforma Consul je namenjena izvajanju participativnega proračuna v različnih organizacijah. Namestili smo jo tudi v Mestni občini Novo mesto, ki je svoje občanke in občane povabila k soodločanju o porabi občinskega denarja. Uvajanje participativnega proračuna veča transparentnost občinskih financ, aktivno vključuje prebivalstvo v odločanje o skupni prihodnosti in na podlagi skupnostnih predlogov izboljšuje življenje v občini.
Za nadaljnje neodvisno delovanje potrebujemo tudi tvojo podporo!
Podpri nas!1. marec 2024
Odprtokodna platforma Consul je namenjena izvajanju participativnega proračuna v različnih organizacijah. Namestili smo jo tudi v občini Tržič, ki je svoje občanke in občane povabila k soodločanju o porabi občinskega denarja. Uvajanje participativnega proračuna veča transparentnost občinskih financ, aktivno vključuje prebivalstvo v odločanje o skupni prihodnosti in na podlagi skupnostnih predlogov izboljšuje življenje v občini.
7. februar 2024
Po letu delovanja smo prenovili platformo Nov dan in jo spremenili v agregat novic, tako da lahko vse sveže objave sodelujočih neodvisnih ustvarjalcev vsebin odslej prebiraš na enem mestu. Pri projektu sodelujejo Oštro, Boris Vezjak, Domen Savič in portal Mešanec, v prihodnosti pa načrtujemo nabor še razširiti. Dodaj si Nov dan v zaznamek in izboljšaj svojo medijsko dieto, ustvarjalce pa lahko podpreš preko našega sistema donacij.
13. december 2023
Gre za spletno interaktivno zgodbo, namenjeno mladim, ki je nastala pod okriljem projekta Carmia, pri katerem smo sodelovali z Mirovnim inštitutom. Uporabnik_ca je na igrificiran način soočen_a z različnimi življenjskimi situacijami, za njihovo uspešno razrešitev pa zbira točke. Vsebino za igro je prispeval Mirovni inštitut, mi pa smo jo razvili in tudi grafično opremili. Kako dobro se znajdeš v reševanju vsakodnevnih zagat, lahko tudi ti preveriš na povezavi.
V sodelovanju z Mirovnim inštitutom.