Projekti
5. december 2024
Se ti zdi, da se ne moreš vključevati v debate o rabi in regulaciji umetne inteligence, ker ne poznaš čisto vseh tehničnih aspektov? Brez skrbi, dovolj je, da razumeš logiko UI sistemov, ki pa ni veliko bolj zapletena kot – kuhanje. Preveri, kateri ključni sestavini mora vključevati umetna inteligenca in zakaj tehnologija, ki jo poganja, sploh ni nič posebnega!
26. november 2024
Izraelski vojaški in politični vrh mora odgovarjati za vojne zločine, zato zoper osem predstavnikov vlagamo kazensko ovadbo za dejanja genocida, hudodelstev zoper človečnost in vojnih hudodelstev.
25. november 2024
Se sprašuješ, kaj sploh je umetna inteligenca? Se ne moreš odločiti, ali bo rešila vse naše težave, kot navdušeno trdijo nekateri, ali nas pokopala, kot svarijo drugi? Kaj pa, če sta ti dve skrajnosti le krinka za nevarnosti, ki jih že občutimo? Preveri, zakaj moraš že zdaj preizpraševati in nadzorovati rabo umetne inteligence in s tem zagotoviti varnejšo in boljšo prihodnost za vse!
Naroči se na Občasnik, naš mesečni novičnik
Občasnik vsak mesec prinaša izbor naših razmišljanj, projektov, javnih pojavljanj in sodelovanj ter priporočil. Je kratek, a poln vsebine, udaren, a nevsiljiv – in vedno pride ob pravem času.
3. september 2024
Umetnointeligenčni sistemi že vrsto let igrajo pomembno vlogo pri nadzoru, zatiranju in pobijanju Palestincev s strani Izraela, njihova uporaba pa se še širi. A edini cilj izraelskega vojaško-industrijskega kompleksa ni nediskriminatorno ubijati, temveč uporabiti zasedena ozemlja kot poligon za testiranje orožja in tehnologij nadzora, ki jih nato prodaja na svetovnem trgu. Kaj raba tovrstnih tehnologij s strani Izraela pomeni za širši boj proti militarizaciji in družbi nadzora ter kaj sporočata normalizacija in legitimizacija rabe vojaških in nadzornih UI sistemov?
2. september 2024
Agrument je 10 let v 1000 znakih dnevno posegal v vsebinsko podhranjen domač medijski prostor. Opozarjali smo na hrbtne plati velikih zgodb, izpostavljali majhne, a pomembne pripetljaje ter spremljali neodvisne medije in zakulisne dogodke. Projekt je bil plod kolektivnega avtorstva uredništva, v katerem se je skozi desetletje izmenjalo vsaj 30 oseb, v več tisoč besedilih pa je dosegel na desettisoče ljudi in marsikdaj sprožil tudi burne odzive.
16. avgust 2024
Mi – posamezne osebe, kolektivi, skupnosti in družbe – imamo odgovornost in moč oblikovati prihodnost digitaliziranega sveta. Zato na Danes je nov dan skupaj s koalicijo civilnodružbenih organizacij evropske odločevalke in odločevalce pozivamo, naj letos in v prihodnosti sprejemajo predpise, ki spoštujejo spodaj opisano vizijo, ter zavračajo zakone, ki nas vodijo stran od nje.
1. avgust 2024
Prvega avgusta 2024 v veljavo stopa dolgo pričakovani akt o umetni inteligenci (UI) in po večletnih pogajanjih postaja uradni zakon EU. Medtem ko se naše delo na področju umetne inteligence preveša v naslednjo fazo, na odločevalce naslavljamo pet zahtev.
Za nadaljnje neodvisno delovanje potrebujemo tudi tvojo podporo!
Podpri nas!12. junij 2024
Poziv odločevalcem, da zavrnejo predlog Sveta EU glede preprečevanja spolne zlorabe otrok, ker s prisilnim soglasjem uveljavlja nezakonit množični nadzor nad spletnimi komunikacijami.
29. november 2023
Tudi za leto 2022 smo bili del mednarodne raziskave v okviru projekta Regionalni indeks odprtosti, ki ga koordinira regionalna mreža nevladnih organizacij Action SEE. Poskrbeli smo za analizo transparentnosti Državnega zbora Republike Slovenije, ki se je skozi celovito primerjavo štirih različnih faktorjev (transparentnost, dostopnost, integriteta poslancev, učinkovitost DZ) tudi tokrat izkazal za drugega najbolj odprtega v regiji. Rezultat je spodbuden, a prostora za izboljšave je še veliko – če je bila v prejšnjem obdobju (l. 2020) največji problem DZ RS integriteta poslancev, smo tokrat najslabše v regiji ocenjeni po kriteriju učinkovitosti.
6. september 2023
S pomočjo sopodpisanih organizacij smo pozvali Ministrstvo za digitalno preobrazbo RS, druga pristojna ministrstva, Vlado RS in Državni zbor RS, naj se ob pripravi posodobljenega stališča države do Akta o umetni inteligenci zavzame za zaščito pravic marginaliziranih ljudi, tujk_cev, migrantk_ov, begunk_cev, iskalk_cev azila in drugih oseb z neurejenim migrantskim statusom. Funkcionarjem smo sporočili, da od njih pričakujemo spoštovanje in zaščito človekovih pravic.