Projekti

Filtriraj po tematskih sklopih

Filtriraj po kategorijah

Filtriraj po projektih

Fotomontaža tanka, nadzornih kamer na stebru, telekomunikacijske antene, IDF vojaka s telefonom, drona, dveh rok, ki se rokujeta, in eksplozije v Gazi.

17. april 2025

Izrael palestinsko prebivalstvo že od svoje ustanovitve podreja nadzoru. Tehnološki napredek, množično zbiranje podatkov in umetna inteligenca so represivno moč le še okrepili. Kako delujejo sistemi za prepoznavanje obrazov, vohunska oprema in podatkovni režimi – ter zakaj ohraniti upanje – izveš v prispevku, ki je nastal na podlagi Majinega pogovora s Shirom Heverjem, koordinatorjem gibanja Bojkot, dezinvesticije, sankcije za vojaški embargo.

Kolaž. V ozadju je slika osebe z glavo v oblakih in ilustracija strupenih gob. V ospredju je roka s telefonom, ki ima na zaslonu thumbs-up. Na levi je Homer Simpson, ki prestrašeno teče. Na desni je Lisa Simspon z vilico v roki.

10. februar 2025

Od filtriranja neželene e-pošte in priporočanja vsebin na družbenih omrežjih do analiziranja življenjepisov za zaposlovanje in celo prepoznavanja obrazov s strani policije. UI se uporablja na številnih področjih – tudi tam, kjer lahko pomembno vpliva na naša življenja. Spoznaj tveganja, ki jih prinaša, in zakonodajo, ki ščiti tvoje pravice.

Kolaž fotografij in ilustracij. V ospredju je tehtnica z denarjem na eni strani, ki pretehta ljudi na drugi strani, okoli so nadzorne kamere s človeškimi očesi. V ozadju je binarna koda, ki ponazarja podatke, zamegljeni stolpi knjig in oznaka za lokacijo.

23. januar 2025

Umetna inteligenca ni tako inteligentna, kot se zdi na prvi pogled. Za njenimi odločitvami in priporočili se namreč skriva ogromna količina podatkov. Pa veš, iz kje ti prihajajo in kakšno vlogo imajo pri delovanju umetnointeligenčnih sistemov? Preveri, zakaj naši kliki na spletu niso zgolj naši in zakaj moramo pri pogovorih o UI nujno razmišljati tudi o kakovosti, dostopnosti in pravičnosti podatkov.

Naroči se na Občasnik, naš mesečni novičnik

Občasnik vsak mesec prinaša izbor naših razmišljanj, projektov, javnih pojavljanj in sodelovanj ter priporočil. Je kratek, a poln vsebine, udaren, a nevsiljiv – in vedno pride ob pravem času.

Logotip orodja Razkrinkaj.ai z ikono očesa v črki R, na dnu slike pa ilustracije, ki ponazarjajo umetno inteligenco v slikah, zvoku, video posnetkih in podobno

11. december 2024

Bliskovit razvoj generativne umetne inteligence otežuje razločevanje med resničnostjo in fikcijo. Digitalna okolja so polna sintetičnih vsebin, ki poskušajo v najboljšem primeru pritegniti našo pozornost, v najslabšem pa nas prevarati. Zato predstavljamo Razkrinkaj.ai, orodje za preverjanje sposobnosti prepoznavanja vsebin, ustvarjenih z UI, in izobraževanje o pasteh njihove zlorabe.

Kako deluje UI? Meme Smart guy, ki se trka po glavi. V ozadju primer izbirnega drevesa velikega jezikovnega modela, predloga poti na zemljevidu in slik čivave ter muffinov.

5. december 2024

Se ti zdi, da se ne moreš vključevati v debate o rabi in regulaciji umetne inteligence, ker ne poznaš čisto vseh tehničnih aspektov? Brez skrbi, dovolj je, da razumeš logiko UI sistemov, ki pa ni veliko bolj zapletena kot – kuhanje. Preveri, kateri ključni sestavini mora vključevati umetna inteligenca in zakaj tehnologija, ki jo poganja, sploh ni nič posebnega!

Kaj se skriva za umetno inteligenco. Montaža fotografij: znak Napačna smer; ljudje na ulici, njihovi obrazi so označeni s kvadrat; roka, ki drži mobilnik; šop internetnih kablov.

25. november 2024

Se sprašuješ, kaj sploh je umetna inteligenca? Se ne moreš odločiti, ali bo rešila vse naše težave, kot navdušeno trdijo nekateri, ali nas pokopala, kot svarijo drugi? Kaj pa, če sta ti dve skrajnosti le krinka za nevarnosti, ki jih že občutimo? Preveri, zakaj moraš že zdaj preizpraševati in nadzorovati rabo umetne inteligence in s tem zagotoviti varnejšo in boljšo prihodnost za vse!

Vstopna stran Registra rabe UI, ki prikazuje osnovne informacije o spletnem mestu in prvi vnos sistema

30. oktober 2024

Z Registrom rabe UI ponujamo vpogled v podatke o delovanju umetnointeligenčnih sistemov v slovenskem javnem sektorju, s čimer želimo vzpostaviti zaupanje v poštenost, zanesljivost in zakonitost tehnologij. O našem poslanstvu so pisali tudi nekateri mediji.

Za nadaljnje neodvisno delovanje potrebujemo tudi tvojo podporo!

Podpri nas!
Predstavnice in predstavniki nevladnih organizacij na novinarski konferenci pred državnim zborom

23. oktober 2024

Z drugimi nevladnimi organizacijami smo nosilce oblasti pozvali, da prevzamejo odgovornost za nedemokratično ravnanje glede projekta JEK2. O naših zahtevah so poročali tudi številni mediji.

Filip stoji pred mikrofoni različnih medijev na Trgu republike, v ozadju pa predstavniki in predstavnice drugih NVO

22. oktober 2024

Na novinarski konferenci z drugimi nevladnimi organizacijami smo nosilce oblasti pozvali, da prevzamejo odgovornost za nedemokratično ravnanje glede projekta JEK2. Filip je ob tem opozoril tudi na skrb za javni interes in zaščito žvižgačev.

Logotip projekta Digi.DR, kjer je poleg besedila še ilustracija žarnice

1. oktober 2024

Skupaj z raziskovalci, pedagogi in organizacijami, ki se ukvarjajo s sovražnim govorom, lažnimi novicami, globokimi ponaredki in drugimi pastmi digitalnega sveta, razvijamo pedagoške vsebine za mlade. Naš cilj je spodbujati razvoj digitalnih veščin ter varno in odgovorno spletno življenje. Verjamemo, da so ravno tovrstne interdisciplinarne pobude ključne za povezovanje znanja in izkušenj z različnih področij ter njihovo uspešno prenašanje v prakso.

Prikazanih 10 od 79