Digitalne pravice in pismenost

Prizadevamo si za odprt, dostopen in vključujoč internet. Zavzemamo se za enkripcijo, podatkovno pravičnost in rabo odprtokodnih rešitev. Zagovarjamo digitalno suverenost ter odgovoren razvoj in rabo umetnointeligenčnih sistemov.

Brez digitalnih tehnologij in interneta si ni več mogoče predstavljati povezovanja, izmenjave idej ter iskanja informacij. A te tehnologije še bolj kot našim vsakdanjim potrebam služijo velikim podjetjem ter represivnim in oblastniškim strukturam, ki si delijo skupen interes po posedovanju naših podatkov. Podatki o našem obnašanju na spletu, osebni podatki, biometrične informacije in drugo oblastem omogočajo nadzor nad nami, kapitalu pa profit na naš račun – v obeh primerih pa poglabljajo družbeno neenakost in neravnovesja moči.

Na Danes je nov dan nasprotujemo uporabi sodobnih tehnologij za množični nadzor ter kršenje temeljnih pravic, kot so pravice do svobodnega gibanja, zasebne komunikacije, organiziranja in svobodnega izražanja. Zahtevamo zadržanost pri rabi nadzornih tehnologij in previdnost pri razvoju umetne inteligence, močne zaščitne ukrepe in nadzor nad zlorabo pooblastil.

Obenem od državnih in evropskih institucij zahtevamo strogo regulacijo in nadzor nad velikimi tehnološkimi podjetji, ki nelegitimno posegajo v naše pravice in digitalno suverenost. Od teh institucij pričakujemo, da bodo varovale tako naše individualne pravice kot javni interes ter da bodo velikim podjetjem z uporabo odprtokodnega programja onemogočile dostop do občutljivih podatkov.

Kot družba in kot posamezne osebe potrebujemo celovito razumevanje tehnološkega razvoja, karseda visoko medijsko in digitalno pismenost ter dobro zakonodajo in zaščitne ukrepe. Le tako se lahko kompetentno zaščitimo pred tveganji, ki jih prinašajo skokovit razvoj tehnologije, UI, lažne novice, razpihovanje sovražnega govora in propaganda. Na Danes je nov dan tem ciljem posvečamo različne aktivnosti, zagovorniške in druge akcije, javne pozive, organiziramo dogodke in izobraževanja ter razvijamo digitalna orodja.

Digitalne pravice in pismenost - steber. Ilustracija mačke, ki sedi na prenosniku in gleda v računalniško miško.
Napis: Človekove pravice in pravičnost morajo biti v središču prihajajočih  smernic Evropske komisije o izvajanju akta o umetni inteligenci, ilustracije lupe, osebe na računalniku, prstnega odtisa in sumničavih oči.

16. januar 2025

Akt o umetni inteligenci, ki ga je sprejela EU, še vedno vključuje ševilne vrzeli, ki odpirajo vrata zlorabam – posebej na področju biometričnega nadzora in migracij. S civilnodružbeno koalicijo za akt o umetni inteligenci in koalicijo #ProtectNotSurveil Evropski urad za umetno inteligenco pozivamo, naj s prihajajočimi smernicami zagotovi, da bo izvajanje zakonodaje temeljilo na zaščiti pravic vseh ljudi!

Trije mobilni telefoni, na njih pa zajemi zaslona kviza Razkrinkaj.ai, na katerih so vsa poglavja, primerjava resnične in sintetične slike oblaka ter umetno ustvarjena slika aretiranega Putina

25. december 2024

Ker bliskovit razvoj generativne umetne inteligence otežuje razločevanje med resničnostjo in fikcijo, digitalna okolja pa so polna sintetičnih vsebin, ki nas želijo pogosto tudi prevarati, z orodjem Razkrinkaj.ai omogočamo preverjanje sposobnosti prepoznavanja vsebin, ustvarjenih z UI. O orodju so pisali tudi številni mediji, najodmevnejše prispevke pa lahko prebereš spodaj.

Logotip orodja Razkrinkaj.ai z ikono očesa v črki R, na dnu slike pa ilustracije, ki ponazarjajo umetno inteligenco v slikah, zvoku, video posnetkih in podobno

11. december 2024

Bliskovit razvoj generativne umetne inteligence otežuje razločevanje med resničnostjo in fikcijo. Digitalna okolja so polna sintetičnih vsebin, ki poskušajo v najboljšem primeru pritegniti našo pozornost, v najslabšem pa nas prevarati. Zato predstavljamo Razkrinkaj.ai, orodje za preverjanje sposobnosti prepoznavanja vsebin, ustvarjenih z UI, in izobraževanje o pasteh njihove zlorabe.

Kako deluje UI? Meme Smart guy, ki se trka po glavi. V ozadju primer izbirnega drevesa velikega jezikovnega modela, predloga poti na zemljevidu in slik čivave ter muffinov.

5. december 2024

Se ti zdi, da se ne moreš vključevati v debate o rabi in regulaciji umetne inteligence, ker ne poznaš čisto vseh tehničnih aspektov? Brez skrbi, dovolj je, da razumeš logiko UI sistemov, ki pa ni veliko bolj zapletena kot – kuhanje. Preveri, kateri ključni sestavini mora vključevati umetna inteligenca in zakaj tehnologija, ki jo poganja, sploh ni nič posebnega!

Kaj se skriva za umetno inteligenco. Montaža fotografij: znak Napačna smer; ljudje na ulici, njihovi obrazi so označeni s kvadrat; roka, ki drži mobilnik; šop internetnih kablov.

25. november 2024

Se sprašuješ, kaj sploh je umetna inteligenca? Se ne moreš odločiti, ali bo rešila vse naše težave, kot navdušeno trdijo nekateri, ali nas pokopala, kot svarijo drugi? Kaj pa, če sta ti dve skrajnosti le krinka za nevarnosti, ki jih že občutimo? Preveri, zakaj moraš že zdaj preizpraševati in nadzorovati rabo umetne inteligence in s tem zagotoviti varnejšo in boljšo prihodnost za vse!

Vstopna stran Registra rabe UI, ki prikazuje osnovne informacije o spletnem mestu in prvi vnos sistema

30. oktober 2024

Z Registrom rabe UI ponujamo vpogled v podatke o delovanju umetnointeligenčnih sistemov v slovenskem javnem sektorju, s čimer želimo vzpostaviti zaupanje v poštenost, zanesljivost in zakonitost tehnologij. O našem poslanstvu so pisali tudi nekateri mediji.

Register rabe UI v slovenskem javnem sektorju

24. oktober 2024

Razvoj in raba umetne inteligence prinašata številne pasti, zato moramo z njo ravnati odgovorno in transparentno, še posebej pri odločitvah, ki vplivajo na življenja ljudi. S tem v mislih smo razvili Register rabe UI, prvo organizirano zbirko primerov uporabe umetnointeligenčnih sistemov v slovenskem javnem sektorju. Podatke smo pridobili s preučevanjem javno dostopnih virov in prošnjami za dostop do informacij javnega značaja, zbirko pa bomo redno posodabljali.

Palestinsko mesto pod nadzorom kamer. Ustvarjeno z generativno UI Adobe Firefly.

3. september 2024

Umetnointeligenčni sistemi že vrsto let igrajo pomembno vlogo pri nadzoru, zatiranju in pobijanju Palestincev s strani Izraela, njihova uporaba pa se še širi. A edini cilj izraelskega vojaško-industrijskega kompleksa ni nediskriminatorno ubijati, temveč uporabiti zasedena ozemlja kot poligon za testiranje orožja in tehnologij nadzora, ki jih nato prodaja na svetovnem trgu. Kaj raba tovrstnih tehnologij s strani Izraela pomeni za širši boj proti militarizaciji in družbi nadzora ter kaj sporočata normalizacija in legitimizacija rabe vojaških in nadzornih UI sistemov?

Ilustracija naslovne grafike za serijo predavanj Mini tečAI: Umetna inteligenca od A do NVO z datumskimi oznakami petkov v oktobru. Na sliki sta upodobljena risana lika, eden v vesoljski obleki in drugi s potapljaško masko.

20. avgust 2024

Oktobra se nam pridružite na ciklu štirih predavanj za nevladnike in aktiviste, na katerih se bomo z glavo naprej potopili v umetno inteligenco!

Logotipi organizacij, ki so sodelovale pri pripravi vizije o digitalni prihodnosti, in poziv k podpisu peticije

16. avgust 2024

Mi – posamezne osebe, kolektivi, skupnosti in družbe – imamo odgovornost in moč oblikovati prihodnost digitaliziranega sveta. Zato na Danes je nov dan skupaj s koalicijo civilnodružbenih organizacij evropske odločevalke in odločevalce pozivamo, naj letos in v prihodnosti sprejemajo predpise, ki spoštujejo spodaj opisano vizijo, ter zavračajo zakone, ki nas vodijo stran od nje.

Slika prikazuje evropske poslance, ki razpravljajo pod velikansko podobo robotske glave, kar ponazarja razpravo o aktu o umetni inteligenci

7. avgust 2024

Ko je v Evropski uniji s 1. avgustom v veljavo stopil akt o umetni inteligenci, smo se odzvali tudi na Danes je nov dan in izrazili razočaranje, da EU z aktom ni ubrala pristopa, ki bi bolj temeljil na človekovih pravicah. Preberi si nekaj najodmevnejših prispevkov.

Ilustracija oči, povečevalnega stekla, prstnega odtisa, ženske za računalnikom in megafona

1. avgust 2024

Prvega avgusta 2024 v veljavo stopa dolgo pričakovani akt o umetni inteligenci (UI) in po večletnih pogajanjih postaja uradni zakon EU. Medtem ko se naše delo na področju umetne inteligence preveša v naslednjo fazo, na odločevalce naslavljamo pet zahtev.

Prikazanih 12 od 28