Digitalne pravice in pismenost

Prizadevamo si za odprt, dostopen in vključujoč internet. Zavzemamo se za enkripcijo, podatkovno pravičnost in rabo odprtokodnih rešitev. Zagovarjamo digitalno suverenost ter odgovoren razvoj in rabo umetnointeligenčnih sistemov.

Brez digitalnih tehnologij in interneta si ni več mogoče predstavljati povezovanja, izmenjave idej ter iskanja informacij. A te tehnologije še bolj kot našim vsakdanjim potrebam služijo velikim podjetjem ter represivnim in oblastniškim strukturam, ki si delijo skupen interes po posedovanju naših podatkov. Podatki o našem obnašanju na spletu, osebni podatki, biometrične informacije in drugo oblastem omogočajo nadzor nad nami, kapitalu pa profit na naš račun – v obeh primerih pa poglabljajo družbeno neenakost in neravnovesja moči.

Na Danes je nov dan nasprotujemo uporabi sodobnih tehnologij za množični nadzor ter kršenje temeljnih pravic, kot so pravice do svobodnega gibanja, zasebne komunikacije, organiziranja in svobodnega izražanja. Zahtevamo zadržanost pri rabi nadzornih tehnologij in previdnost pri razvoju umetne inteligence, močne zaščitne ukrepe in nadzor nad zlorabo pooblastil.

Obenem od državnih in evropskih institucij zahtevamo strogo regulacijo in nadzor nad velikimi tehnološkimi podjetji, ki nelegitimno posegajo v naše pravice in digitalno suverenost. Od teh institucij pričakujemo, da bodo varovale tako naše individualne pravice kot javni interes ter da bodo velikim podjetjem z uporabo odprtokodnega programja onemogočile dostop do občutljivih podatkov.

Kot družba in kot posamezne osebe potrebujemo celovito razumevanje tehnološkega razvoja, karseda visoko medijsko in digitalno pismenost ter dobro zakonodajo in zaščitne ukrepe. Le tako se lahko kompetentno zaščitimo pred tveganji, ki jih prinašajo skokovit razvoj tehnologije, UI, lažne novice, razpihovanje sovražnega govora in propaganda. Na Danes je nov dan tem ciljem posvečamo različne aktivnosti, zagovorniške in druge akcije, javne pozive, organiziramo dogodke in izobraževanja ter razvijamo digitalna orodja.

Digitalne pravice in pismenost - steber. Ilustracija mačke, ki sedi na prenosniku in gleda v računalniško miško.
Vstopna stran Registra rabe UI, ki prikazuje osnovne informacije o spletnem mestu in prvi vnos sistema

30. oktober 2024

Z Registrom rabe UI ponujamo vpogled v podatke o delovanju umetnointeligenčnih sistemov v slovenskem javnem sektorju, s čimer želimo vzpostaviti zaupanje v poštenost, zanesljivost in zakonitost tehnologij. O našem poslanstvu so pisali tudi nekateri mediji.

Register rabe UI v slovenskem javnem sektorju

24. oktober 2024

Razvoj in raba umetne inteligence prinašata številne pasti, zato moramo z njo ravnati odgovorno in transparentno, še posebej pri odločitvah, ki vplivajo na življenja ljudi. S tem v mislih smo razvili Register rabe UI, prvo organizirano zbirko primerov uporabe umetnointeligenčnih sistemov v slovenskem javnem sektorju. Podatke smo pridobili s preučevanjem javno dostopnih virov in prošnjami za dostop do informacij javnega značaja, zbirko pa bomo redno posodabljali.

Firefly palestinian city under surveillance cameras 38388

3. september 2024

Umetnointeligenčni sistemi že vrsto let igrajo pomembno vlogo pri nadzoru, zatiranju in pobijanju Palestincev s strani Izraela, njihova uporaba pa se še širi. A edini cilj izraelskega vojaško-industrijskega kompleksa ni nediskriminatorno ubijati, temveč uporabiti zasedena ozemlja kot poligon za testiranje orožja in tehnologij nadzora, ki jih nato prodaja na svetovnem trgu. Kaj raba tovrstnih tehnologij s strani Izraela pomeni za širši boj proti militarizaciji in družbi nadzora ter kaj sporočata normalizacija in legitimizacija rabe vojaških in nadzornih UI sistemov?

Ilustracija naslovne grafike za serijo predavanj Mini tečAI: Umetna inteligenca od A do NVO z datumskimi oznakami petkov v oktobru. Na sliki sta upodobljena risana lika, eden v vesoljski obleki in drugi s potapljaško masko.

20. avgust 2024

Oktobra se nam pridružite na ciklu štirih predavanj za nevladnike in aktiviste, na katerih se bomo z glavo naprej potopili v umetno inteligenco!

Logotipi organizacij, ki so sodelovale pri pripravi vizije o digitalni prihodnosti, in poziv k podpisu peticije

16. avgust 2024

Mi – posamezne osebe, kolektivi, skupnosti in družbe – imamo odgovornost in moč oblikovati prihodnost digitaliziranega sveta. Zato na Danes je nov dan skupaj s koalicijo civilnodružbenih organizacij evropske odločevalke in odločevalce pozivamo, naj letos in v prihodnosti sprejemajo predpise, ki spoštujejo spodaj opisano vizijo, ter zavračajo zakone, ki nas vodijo stran od nje.

Slika prikazuje evropske poslance, ki razpravljajo pod velikansko podobo robotske glave, kar ponazarja razpravo o aktu o umetni inteligenci

7. avgust 2024

Ko je v Evropski uniji s 1. avgustom v veljavo stopil akt o umetni inteligenci, smo se odzvali tudi na Danes je nov dan in izrazili razočaranje, da EU z aktom ni ubrala pristopa, ki bi bolj temeljil na človekovih pravicah. Preberi si nekaj najodmevnejših prispevkov.

Ilustracija oči, povečevalnega stekla, prstnega odtisa, ženske za računalnikom in megafona

1. avgust 2024

Prvega avgusta 2024 v veljavo stopa dolgo pričakovani akt o umetni inteligenci (UI) in po večletnih pogajanjih postaja uradni zakon EU. Medtem ko se naše delo na področju umetne inteligence preveša v naslednjo fazo, na odločevalce naslavljamo pet zahtev.

Zaščitimo varno spletno komunikacijo za otroke in odrasle! s pripisom Pošlji poziv tudi ti! Na desni so ikone za povečevalno steklo, človečka, ki je brez ust, govorni oblaček s ... in znakom za nevarnost.

12. junij 2024

Poziv odločevalcem, da zavrnejo predlog Sveta EU glede preprečevanja spolne zlorabe otrok, ker s prisilnim soglasjem uveljavlja nezakonit množični nadzor nad spletnimi komunikacijami.

project-brigade2-OG.jpg

24. april 2024

Gre za nadaljevanje projekta iz leta 2021, ki je odmevno raziskoval lažne profile na omrežju Twitter. Omrežje se je vmes preimenovalo v X, zamenjal lastnika in omejil uporabo programskega vmesnika (API), kar je naše nadaljnje raziskave otežilo oziroma nas prisililo v prilagoditve. V drugem delu raziskave smo tako predstavili analizo časa sledenja, da bi ugotovili, če so posamezni politični profili pridobivali nove sledilce na pričakovan način (linearna rast) ali pa je morda njihovo število sledilcev poskočilo nenadoma in v specifičnih obdobjih.

project-disco-djndsajt.jpg

24. oktober 2023

DISCO je nov dogodek v regiji, ki spodbuja kritično mišljenje in aktivizem ter zagovarja digitalne pravice. Prva DISCO konferenca s podnaslovom “Civilna družba na novo osmišlja tehnološki napredek” se bo osredotočila na transformativno moč angažirane civilne družbe. Preko navdihujočih pravnih bitk in aktivističnih kampanj do inženirskih prebojev bomo raziskovali alternativne načine razmišljanja o ideji tehnološkega napredka. Številni navdihujoči govorci in govorke pa nas bodo spodbudili, da preoblikujemo obstoječ diskurz o digitalni suverenosti.

project-mislimetar.png

22. september 2023

Gre za mobilno aplikacijo, ki služi kot zabavno in poučno orodje za promoviranje kritičnega razmišljanja in medijske pismenosti med mladimi. Aplikacija deluje na podlagi sedmih interaktivnih vsebinskih modulov, sestavljenih iz videov, besedil, slik in vprašanj za uporabnike_ce. Koncept in vsebino so razvili v naši partnerski organizaciji Zašto ne, mi pa smo prispevali razvoj aplikacije.

V sodelovanju z Zašto ne?.

project-ai-akt-poziv-fb.jpg

6. september 2023

S pomočjo sopodpisanih organizacij smo pozvali Ministrstvo za digitalno preobrazbo RS, druga pristojna ministrstva, Vlado RS in Državni zbor RS, naj se ob pripravi posodobljenega stališča države do Akta o umetni inteligenci zavzame za zaščito pravic marginaliziranih ljudi, tujk_cev, migrantk_ov, begunk_cev, iskalk_cev azila in drugih oseb z neurejenim migrantskim statusom. Funkcionarjem smo sporočili, da od njih pričakujemo spoštovanje in zaščito človekovih pravic.

Prikazanih 12 od 23