Skupnost in solidarnost

S tkanjem solidarnostnih mrež pomagamo ustvarjati močne skupnosti. S tehnološko infrastrukturo in digitalnimi veščinami krepimo civilno družbo. Soustvarjamo bolj sočuten svet – in splet.

Na Danes je nov dan vemo, da moč skupnosti presega seštevek posamičnih moči, zato gradimo zavezništva z različnimi organizacijami, kolektivi, mrežami, iniciativami in posameznimi osebami ter podpiramo njihove kampanje. V številna domača in mednarodna sodelovanja prinašamo poglobljeno znanje o tematikah, s katerimi se ukvarjamo, specifične veščine s področij družbeno odgovornega razvoja in programiranja, digitalne promocije ter analiziranja internetnih trendov, pa tudi nekaj norčavosti in humorja.

Prakticiramo ter javno spodbujamo vključevalen in solidaren način dela in življenja, ki stremi k preseganju neenakosti na podlagi osebnih ali družbenih okoliščin, kot so razredna, etnična ali verska pripadnost, socioekonomski status, barva kože, spolna identiteta in spolna usmerjenost, telesna oviranost in telesni videz, starost idr., predvsem pa k premoščanju verig izkoriščanja, ki izhajajo iz intersekcij oziroma križanj neenakosti.

Skupnost in solidarnost - steber delovanja. Ilustracija rib v morju, ki delujejo kot ena riba. Okoliso barčica, rak, alge.
Vlagamo kazensko ovadbo zoper izraelski politični vrh. Montaža Netanjahuja, Gvira, Gallanta in Smotricha na rdečem ozadju.

26. november 2024

Izraelski vojaški in politični vrh mora odgovarjati za vojne zločine, zato zoper osem predstavnikov vlagamo kazensko ovadbo za dejanja genocida, hudodelstev zoper človečnost in vojnih hudodelstev.

Stanovanjski bloki

24. september 2024

Poročilo Neznosna nedostopnost bivanja, ki ponuja vpogled v stanovanjsko in najemniško krizo, smo medijem in javnosti predstavili na novinarski konferenci. Preberi nekaj najodmevnejših medijskih prispevkov.

Naslov poročila Neznosna nedostopnost bivanja: Oderuške najemnine in diskriminacija na najemnem trgu, poleg pa ilustracija zaskrbljene ženske in gospe na invalidskem vozičku

24. september 2024

V sklopu Najemniškega SOS smo predstavili poročilo Neznosna nedostopnost bivanja, ki ponuja vpogled v najpogostejše stiske, s katerimi se soočajo najemniki_ce, posveča pa se tudi problematiki najbolj spregledanih in ukrepom za odpravljanje krize.

V sodelovanju z IŠSP.

project-agrument.png

2. september 2024

Agrument je 10 let v 1000 znakih dnevno posegal v vsebinsko podhranjen domač medijski prostor. Opozarjali smo na hrbtne plati velikih zgodb, izpostavljali majhne, a pomembne pripetljaje ter spremljali neodvisne medije in zakulisne dogodke. Projekt je bil plod kolektivnega avtorstva uredništva, v katerem se je skozi desetletje izmenjalo vsaj 30 oseb, v več tisoč besedilih pa je dosegel na desettisoče ljudi in marsikdaj sprožil tudi burne odzive.

“Nalepke kampanje Airbnb, pejt domov!”

13. junij 2024

S kampanjo Airbnb, pejt domov! smo v času javne razprave o osnutku novega zakona o gostinstvu opozarjali na škodljive posledice nereguliranega kratkoročnega oddajanja nepremičnin prek spletnih platform, kot sta Airbnb in Booking. Poleg komunikacijskih aktivnosti smo predlagali tudi določene zaostritve zakona, o našem delu pa so poročali številni mediji.

Fotografija predstavnikov in predstavnic Glasu ljudstva na novinarski konferenci ob začetku kampanje

6. junij 2024

V času pred evropskimi volitvami smo v sklopu iniciative Glas ljudstva izvajali kampanjo, s katero smo informirali o stališčih strank, volivce in volivke pa spodbujali k udeležbi. Preberi nekaj najodmevnejših prispevkov o naših aktivnostih.

project-airbnb-og_5EaPIT3.jpg

27. maj 2024

V Sloveniji je odsotnost regulacije kratkoročnega oddajanja nepremičnin privedla v stanovanjsko katastrofo. V Ljubljani je na primer na voljo skoraj trikrat več stanovanj za kratkoročni kot za dolgoročni najem. Airbnb in podobne spletne platforme iz mesta izrinjajo lokalno prebivalstvo, saj lastniki_ce zasledujejo čim večji dobiček in stanovanj raje ne oddajajo tistim, ki jih potrebujejo za dom. S kampanjo Airbnb, pejt domov! od odločevalk_cev zahtevamo strogo regulacijo področja.

Izrezana fotografija Priročnika za najemnice_ke, ki ga v rokah drži oseba

21. februar 2024

V sklopu Najemniškega SOS smo izdali Priročnik za najemnice_ke, ki združuje zakladnico najemniških nasvetov, zbranih v času izvajanja projekta, glavne dejavnike, na katere je treba paziti pri sklepanju najemnega razmerja in priporočila, kam se obrniti v primeru kršitev. Oglej si prispevke, ki so jih na to temo napisali nekateri slovenski mediji.

project-nov-dan-og_2.jpg

7. februar 2024

Po letu delovanja smo prenovili platformo Nov dan in jo spremenili v agregat novic, tako da lahko vse sveže objave sodelujočih neodvisnih ustvarjalcev vsebin odslej prebiraš na enem mestu. Pri projektu sodelujejo Oštro, Boris Vezjak, Domen Savič in portal Mešanec, v prihodnosti pa načrtujemo nabor še razširiti. Dodaj si Nov dan v zaznamek in izboljšaj svojo medijsko dieto, ustvarjalce pa lahko podpreš preko našega sistema donacij.

project-Carmia_OG_ANG.jpg

13. december 2023

Gre za spletno interaktivno zgodbo, namenjeno mladim, ki je nastala pod okriljem projekta Carmia, pri katerem smo sodelovali z Mirovnim inštitutom. Uporabnik_ca je na igrificiran način soočen_a z različnimi življenjskimi situacijami, za njihovo uspešno razrešitev pa zbira točke. Vsebino za igro je prispeval Mirovni inštitut, mi pa smo jo razvili in tudi grafično opremili. Kako dobro se znajdeš v reševanju vsakodnevnih zagat, lahko tudi ti preveriš na povezavi.

V sodelovanju z Mirovnim inštitutom.

project-image.png

11. december 2023

V sodelovanju z Oštrim smo v okviru njihovega raziskovalnega projekta Lov na stanovanja ustvarili igrico, ki smo jo razvili posebej za uporabo na pametnih telefonih, na Oštru pa so poskrbeli za vsebino in oblikovanje. Igra na dostopen in zabaven način predstavlja zaskrbljujoča dejstva, ki jih je o stanju na stanovanjskem trgu pri nas razkrila raziskava. Obišči povezavo in še sam_a vrzi kocko.

V sodelovanju z Oštro.

project-mislimetar.png

22. september 2023

Gre za mobilno aplikacijo, ki služi kot zabavno in poučno orodje za promoviranje kritičnega razmišljanja in medijske pismenosti med mladimi. Aplikacija deluje na podlagi sedmih interaktivnih vsebinskih modulov, sestavljenih iz videov, besedil, slik in vprašanj za uporabnike_ce. Koncept in vsebino so razvili v naši partnerski organizaciji Zašto ne, mi pa smo prispevali razvoj aplikacije.

V sodelovanju z Zašto ne?.

Prikazanih 12 od 77