Projekti
The use of artificial intelligence systems has played an important role in the surveillance, oppression and killings of Palestinians by Israel for many years, and it has intensified in the recent period. But the sole aim of the Israeli military-industrial complex is not to kill indiscriminately, but to use the occupied Palestinian territory as a testing ground for weapons and surveillance technologies that are later sold on the global market. We are exploring what this means for Palestinian fundamental rights and freedoms, the broader struggle against militarisation and the surveillance society and what does the normalisation and legitimisation of the use of military and surveillance AI systems convey. As A. Loewenstein pointed out: "What starts in Palestine never stays there."
3. september 2024
Mi – posamezne osebe, kolektivi, skupnosti in družbe – imamo odgovornost in moč oblikovati prihodnost digitaliziranega sveta. Zato na Danes je nov dan skupaj s koalicijo civilnodružbenih organizacij evropske odločevalke in odločevalce pozivamo, naj letos in v prihodnosti sprejemajo predpise, ki spoštujejo spodaj opisano vizijo, ter zavračajo zakone, ki nas vodijo stran od nje.
16. avgust 2024
Prvega avgusta 2024 v veljavo stopa dolgo pričakovani akt o umetni inteligenci (UI) in po večletnih pogajanjih postaja uradni zakon EU. Medtem ko se naše delo na področju umetne inteligence preveša v naslednjo fazo, na odločevalce naslavljamo pet zahtev.
1. avgust 2024
Naroči se na Občasnik, naš mesečni novičnik
Občasnik vsak mesec prinaša izbor naših razmišljanj, projektov, javnih pojavljanj in sodelovanj ter priporočil. Je kratek, a poln vsebine, udaren, a nevsiljiv – in vedno pride ob pravem času.
Poziv odločevalcem, da zavrnejo predlog Sveta EU glede preprečevanja spolne zlorabe otrok, ker s prisilnim soglasjem uveljavlja nezakonit množični nadzor nad spletnimi komunikacijami.
12. junij 2024
Tudi za leto 2022 smo bili del mednarodne raziskave v okviru projekta Regionalni indeks odprtosti, ki ga koordinira regionalna mreža nevladnih organizacij Action SEE. Poskrbeli smo za analizo transparentnosti Državnega zbora Republike Slovenije, ki se je skozi celovito primerjavo štirih različnih faktorjev (transparentnost, dostopnost, integriteta poslancev, učinkovitost DZ) tudi tokrat izkazal za drugega najbolj odprtega v regiji. Rezultat je spodbuden, a prostora za izboljšave je še veliko – če je bila v prejšnjem obdobju (l. 2020) največji problem DZ RS integriteta poslancev, smo tokrat najslabše v regiji ocenjeni po kriteriju učinkovitosti.
29. november 2023
S pomočjo sopodpisanih organizacij smo pozvali Ministrstvo za digitalno preobrazbo RS, druga pristojna ministrstva, Vlado RS in Državni zbor RS, naj se ob pripravi posodobljenega stališča države do Akta o umetni inteligenci zavzame za zaščito pravic marginaliziranih ljudi, tujk_cev, migrantk_ov, begunk_cev, iskalk_cev azila in drugih oseb z neurejenim migrantskim statusom. Funkcionarjem smo sporočili, da od njih pričakujemo spoštovanje in zaščito človekovih pravic.
6. september 2023
Gre za zbornik, ki je nastal v sodelovanju z Evropsko mrežo političnih fundacij (ENOP) in Skupščino evropskih regij (AER) in s podporo EU. V njem s pomočjo dobrih praks implementacije instituta t. i. zborov občank_ov razpravljamo o možnostih reševanja problemov, ki zadevajo sodobne družbe: od podnebnega zloma do spolne neenakosti. Izčrpen pregled dobrih praks se zaključi s konkretnimi priporočili za izvajanje novih modelov demokratične deliberacije.
14. marec 2023
Za nadaljnje neodvisno delovanje potrebujemo tudi tvojo podporo!
Podpri nas!Gre za priročnik, ki je nastal v okviru projekta Tvoja občina: odprta in transparentna lokalna uprava ter je podprt s sredstvi Programa ACF v Sloveniji. Namenjen je lokalnim oblastem in uradnikom_cam, ki želijo ustvarjati boljše pogoje za dejavno vključevanje javnosti v odločanje na lokalni ravni. Priročnik je vsebinsko razdeljen v tri poglavja: Transparentnost, Dostopnost, Participacija. Vsako od poglavij je nadalje razdeljeno v podpoglavja, v katerih so razdelani formalnopravni okviri, možne rešitve, usmeritve, konkretna priporočila in napotila ter številni primeri domačih in tujih dobrih praks. Priročnik je prosto dostopen na spletu ter lahko predstavlja tako prvi korak kot tudi uporabno orodje za odpiranje občin njihovim prebivalkam_cem.
16. december 2022
Po obravnavi konceptov dveh temeljnih disciplin, filozofije in teoretske psihoanalize, ter ideje svobode govora, se v zbirki Agrument tokrat lotevamo angažirane politične drže oz. gibanja. Najnovejši abecedarij se ukvarja s feminizmom in, kot se za četrto knjigo v zbirki tudi spodobi, si za konceptualni okvir jemlje feminizem četrtega vala. Ta sega onkraj binarnih identitetnih, spolnih in seksualnih zamejitev ali izbir ter transverzalno, intersekcionalno naslavlja kompleksnost družbenih in političnih identitet kot gradnikov diskriminacije ali privilegija. Feministični abecedarij je 25 sobot zaporedoma izhajal na spletu, zdaj pa je urejen v knjigo, ki jo lahko kupite v fizični obliki ali brezplačno prenesete s spleta v digitalni.
23. december 2021
Pripravili smo poročilo nacionalne konference ZA participativni proračun, ki je potekala septembra 2021. Poročilo služi kot priročnik za občine, ki izvajajo ali želijo izvajati participativni proračun. Na več kot tridesetih straneh vsebuje koristne napotke, primere dobrih praks in konkretne podatke, ki pri implementaciji tega demokratičnega načina soodločanja o porabi javnega denarja pridejo še kako prav.
15. december 2021
V sodelovanju z ZaNVO.