Projekti
30. oktober 2024
Z Registrom rabe UI ponujamo vpogled v podatke o delovanju umetnointeligenčnih sistemov v slovenskem javnem sektorju, s čimer želimo vzpostaviti zaupanje v poštenost, zanesljivost in zakonitost tehnologij. O našem poslanstvu so pisali tudi nekateri mediji.
23. oktober 2024
Z drugimi nevladnimi organizacijami smo nosilce oblasti pozvali, da prevzamejo odgovornost za nedemokratično ravnanje glede projekta JEK2. O naših zahtevah so poročali tudi številni mediji.
22. oktober 2024
Na novinarski konferenci z drugimi nevladnimi organizacijami smo nosilce oblasti pozvali, da prevzamejo odgovornost za nedemokratično ravnanje glede projekta JEK2. Filip je ob tem opozoril tudi na skrb za javni interes in zaščito žvižgačev.
Naroči se na Občasnik, naš mesečni novičnik
Občasnik vsak mesec prinaša izbor naših razmišljanj, projektov, javnih pojavljanj in sodelovanj ter priporočil. Je kratek, a poln vsebine, udaren, a nevsiljiv – in vedno pride ob pravem času.
24. september 2024
V sklopu Najemniškega SOS smo predstavili poročilo Neznosna nedostopnost bivanja, ki ponuja vpogled v najpogostejše stiske, s katerimi se soočajo najemniki_ce, posveča pa se tudi problematiki najbolj spregledanih in ukrepom za odpravljanje krize.
V sodelovanju z IŠSP.
16. avgust 2024
Mi – posamezne osebe, kolektivi, skupnosti in družbe – imamo odgovornost in moč oblikovati prihodnost digitaliziranega sveta. Zato na Danes je nov dan skupaj s koalicijo civilnodružbenih organizacij evropske odločevalke in odločevalce pozivamo, naj letos in v prihodnosti sprejemajo predpise, ki spoštujejo spodaj opisano vizijo, ter zavračajo zakone, ki nas vodijo stran od nje.
1. avgust 2024
Prvega avgusta 2024 v veljavo stopa dolgo pričakovani akt o umetni inteligenci (UI) in po večletnih pogajanjih postaja uradni zakon EU. Medtem ko se naše delo na področju umetne inteligence preveša v naslednjo fazo, na odločevalce naslavljamo pet zahtev.
12. junij 2024
Poziv odločevalcem, da zavrnejo predlog Sveta EU glede preprečevanja spolne zlorabe otrok, ker s prisilnim soglasjem uveljavlja nezakonit množični nadzor nad spletnimi komunikacijami.
Za nadaljnje neodvisno delovanje potrebujemo tudi tvojo podporo!
Podpri nas!27. maj 2024
V Sloveniji je odsotnost regulacije kratkoročnega oddajanja nepremičnin privedla v stanovanjsko katastrofo. V Ljubljani je na primer na voljo skoraj trikrat več stanovanj za kratkoročni kot za dolgoročni najem. Airbnb in podobne spletne platforme iz mesta izrinjajo lokalno prebivalstvo, saj lastniki_ce zasledujejo čim večji dobiček in stanovanj raje ne oddajajo tistim, ki jih potrebujejo za dom. S kampanjo Airbnb, pejt domov! od odločevalk_cev zahtevamo strogo regulacijo področja.
6. september 2023
S pomočjo sopodpisanih organizacij smo pozvali Ministrstvo za digitalno preobrazbo RS, druga pristojna ministrstva, Vlado RS in Državni zbor RS, naj se ob pripravi posodobljenega stališča države do Akta o umetni inteligenci zavzame za zaščito pravic marginaliziranih ljudi, tujk_cev, migrantk_ov, begunk_cev, iskalk_cev azila in drugih oseb z neurejenim migrantskim statusom. Funkcionarjem smo sporočili, da od njih pričakujemo spoštovanje in zaščito človekovih pravic.
16. december 2022
Gre za priročnik, ki je nastal v okviru projekta Tvoja občina: odprta in transparentna lokalna uprava ter je podprt s sredstvi Programa ACF v Sloveniji. Namenjen je lokalnim oblastem in uradnikom_cam, ki želijo ustvarjati boljše pogoje za dejavno vključevanje javnosti v odločanje na lokalni ravni. Priročnik je vsebinsko razdeljen v tri poglavja: Transparentnost, Dostopnost, Participacija. Vsako od poglavij je nadalje razdeljeno v podpoglavja, v katerih so razdelani formalnopravni okviri, možne rešitve, usmeritve, konkretna priporočila in napotila ter številni primeri domačih in tujih dobrih praks. Priročnik je prosto dostopen na spletu ter lahko predstavlja tako prvi korak kot tudi uporabno orodje za odpiranje občin njihovim prebivalkam_cem.