Odziv na uveljavitev akta o umetni inteligenci v medijih
7. avgust 2024
Ko je v Evropski uniji s 1. avgustom v veljavo stopil akt o umetni inteligenci, smo se odzvali tudi na Danes je nov dan in izrazili razočaranje, da EU z aktom ni ubrala pristopa, ki bi bolj temeljil na človekovih pravicah. Naš odziv so povzeli tudi nekateri slovenski mediji, najodmevnejše prispevke pa najdeš spodaj.
V veljavi akt o umetni inteligenci
1. avgust 2024, STA
V Evropski uniji je v veljavo stopil akt o umetni inteligenci. Gre za prvo celovito zakonodajo na svetu, ki regulira to področje in postavlja jasne smernice za razvijalce, uporabnike in regulatorje umetne inteligence, so objavili na ministrstvu za digitalno preobrazbo. Na akt smo se odzvali tudi na Danes je nov dan in skupaj z drugimi civilnodružbenimi organizacijmi izrazili razočaranje, da EU z aktom ni ubrala pristopa, ki bi bolj temeljil na človekovih pravicah.
Prva celovita zakonodaja na svetu, ki regulira to področje
1. avgust 2024, Mladina
Kot so ob uveljavitvi akta o umetni inteligenci zapisali na nevladnem inštitutu Danes je nov dan, so tako kot druge civilnodružbene organizacije razočarani, da EU z aktom ni ubrala pristopa, ki bi bolj temeljil na človekovih pravicah, "a končna verzija po njihovem mnenju kljub temu vsebuje več možnih smeri za pozitivne spremembe".
Prelomni evropski akt o umetni inteligenci je stopil v veljavo
1. avgust 2024, Forbes Slovenija
V koaliciji civilnodružbenih organizacij se bodo v prihodnje zavzemali za strogo in učinkovito tolmačenje prepovedanih in tveganih tehnologij, ukrepe za zapolnitev vrzeli v trenutni zakonodaji (na primer zaščita ljudi z neurejenim migrantskim statusom, reševanje okoljskih vplivov umetne inteligence), dodatne nacionalne prepovedi za škodljivo umetno inteligenco, hitro zaustavitev neskladnih rab ter transparentne in vključujoče procese.