EU naj preneha rahljati zakonodajo, ki ščiti naše pravice
16. julij 2025

Skupaj z 52 mednarodnimi organizacijami, strokovnjaki in akademiki smo na Evropsko komisijo naslovili odprto pismo, v katerem močno nasprotujemo vse večjim pritiskom po simplifikaciji in ponovnem razmisleku o že sprejetem aktu o umetni inteligenci. Ta predstavlja prvi poskus celovite ureditve tega področja, naloga evropskih institucij pa je, da poskrbijo za ustrezno izvajanje akta, ne pa, da regulacijo zaustavijo ali razvodenijo še preden pride v veljavo.
Pismo je odziv na namere Komisije glede sprejetja t. i. "svežnja za digitalno simplifikacijo" in nedavne pozive nekaterih držav članic k preložitvi izvajanja zakona (“stop the clock”). Odločno nasprotujemo vsakršnim poskusom, da bi se težko priborjene pravice in ključni mehanizmi za zaščito posameznikov, zapisani v zakonodaji, rahljali pod pretvezo “poenostavljanja ukrepov”.
Opozarjamo, da so takšni poskusi del širšega in nevarnega trenda deregulacije v EU, s katerim Komisija ogroža temeljne pravice, zaščito okolja in demokratične mehanizme. Agenda simplifikacije ne sme postati izgovor za razgradnjo pravil, še posebej brez verodostojnih dokazov o njeni nujnosti ali učinkovitosti. Pravni red Evropske unije temelji na vrednotah, kot sta varovanje pravic in zaščita potrošnikov, zato mora vsaka sprememba te temelje krepiti, ne pa jih spodkopavati.
Zato od Evropske komisije zahtevamo:
- Polno izvajanje in učinkovito uveljavljanje akta o UI, brez odlašanja ali ponovnega odločanja o zakonodaji.
- Ustavitev deregulacije in zavezanost k varovanju digitalnih pravic v celotnem pravnem redu EU.
- Zagotavljanje transparentnih in vključujočih zakonodajnih postopkov, ki bodo temeljili na dokazih in omogočali sodelovanje javnosti pri sprejemanju odločitev.
- Vzpostavitev in krepitev organov upravljanja, kot jih določa akt o UI, s poudarkom na svetovalnem forumu, ki bo zagotovil vključenost in posvetovanje s civilno družbo.
Poleg tega bomo od ministrstva za digitalno preborazbo in vlade zahtevali, da v Svetu EU zavrne predloge za deregulacijo ter čim prej tudi sama sprejme zakon o izvajanju akta v Sloveniji.
Preberi celotno odprto pismo in podpri naša prizadevanja za zaščito digitalnih pravic.