Woke desnica

25. julij 2024

Po neuspelem atentatu na Donalda Trumpa je eden največjih anti-woke Twitter profilov zagnal gonjo proti osebam, ki so se na spletu pošalile iz dogodka, in dosegel, da so mnoge od njih izgubile službe. Podobno je storila naša desnica z vodilnim strankarskim trobilom na čelu in na križ zaradi njegove šale poskušala pribiti umetnika Arjana Pregla.

Republikanci so si na kongresu v znak podpore Trumpu na ušesa pripeli bele obliže. Gesto, ki sporoča “vsi smo ta oseba” lahko danes zasledimo vsakič, ko koga na desni zasačijo pri nečednostih. Vsi smo Janez Janša, vsi smo Edvard Kadič, vsi smo Klemen Jaklič, vsi smo žrtev.

Kolaž dveh fotografij; na levi so tri osebe z belimi obliži na ušesu v znak podpore Trumpu, na desni pa Karin Planinšek, ki drži karton z napisom Vsi smo Klemen Jaklič

Dramatična užaljenost, politična korektnost, kultura kenslanja in performativni izrazi solidarnosti so bili v preteklosti domena radikalnega liberalizma. Danes z njimi brez zadržkov operirajo tudi konzervativci* in libertarci.

Izmišljajo si probleme, zaradi katerih so lahko triggered, in za vsako še tako nepomembno temo ustvarjajo spletne peticije. Pozivajo k bojkotu blagovnih znamk, ki ne delijo njihovih vrednot, in se neizprosno borijo za večjo zastopanost v medijih. Slavijo influencerski aktivizem in svojo propagando pakirajo celo v lastno filmsko produkcijo. Ob protestih nasprotnikov se poslužujejo doxinga, tuji pa jim niso niti posegi v jezik, ko na primer zahtevajo zapisovanje božiča z veliko začetnico. Da bizarnega virtue signallinga v obliki navijaštva za genocid pri glasovanju za letošnjo Evrovizijo ne omenjamo.

Kaj se je zgodilo, da je desnica, ki je svojo kulturno vojno v zadnjem desetletju posvetila kritiziranju t. i. woke ideologije liberalizma, prevzela praktično vse značilnosti in taktike svojega največjega sovražnika?

Je mogoče, da se jim te metode nikoli niso zdele posebej problematične? Da jih ni nikoli skrbelo, kako kultura kenslanja zatira svobodo govora in politična korektnost duši humor? “Ne, dokler deluje v prid naši strani,” je ciničen sentiment, ki na desni prevladuje posebej od lanskega 7. oktobra dalje, ko se je razgalila vsa njena hinavščina in moralna izpraznjenost.

Ilustracija dveh bregov, ločenih z reko, kjer je na vsaki strani infrastruktura, kot so stolpi in antene. Na levi strani so pozitivni opisi infrastrukture, na desni pa negativni. Gre za satiričen prikaz propagande in percepcije dveh nasprotnih strani.

Bistvo je v tem, da našteti prijemi nimajo politične orientacije. So zgolj del prevladujočega diskurza privilegiranega srednjega razreda, ki po nareku algoritmov družbenih omrežij pač najraje reproducira zgražanje, dramo, nastopaštvo in moralno besnenje. Kulturni boj je izza tipkovnic zreduciran na goli tribalizem. Če si z nami, smo zate pripravljeni umreti na vsakem hribu in se pri izbiri sredstev ne ustavljamo. Vrednote in načela se uporabljajo kot igralne karte, ki jih odigramo ob taktično primernih trenutkih.

Woke je prikladen vseobsegajoč izraz za demoniziranje progresivnih kulturnih in identitetnih politik, obenem pa je dovolj izmuzljiv, da niti njegovi največji kritiki ne vedo, kaj naj bi zares pomenil. Arjan Pregl ga je definiral kot sočutje do soljudi, še posebej šibkejših. Če to drži, potem o woke desnici kljub opisani apropriaciji najbrž res še ne moremo govoriti.

* V besedilu uporabljene slovnične oblike se enakovredno nanašajo na vse spolne identitete.

 
BODI NA TEKOČEM

Prijavi se na naš Občasnik!

Danes je nov dan novice

Preveri, kaj smo počeli pretekli mesec

Pomagaj nam v boju za bolj solidarno družbo

Ali veš, da lahko naše delo podpreš tudi z donacijo, ki ti sploh ne oklesti bančnega računa? Izpolni enostaven obrazec z nekaj svojimi podatki in nam nameni 1 % dohodnine! Obljubimo, da je postopek tako hiter in preprost, da ga lahko zaključiš ob naslednji skodelici kave.

Podpri naše delo z 1 % dohodnine!
Ti Airbnb greni življenje?

Boja za regulacijo kratkoročnega oddajanja nepremičnin še zdaleč ni konec, saj skušajo Airbnb veljakinje na vse načine omiliti predlog zakona, ki je že tako preveč blag. S kampanjo nadaljujemo, ko bo o ukrepih odločal državni zbor, do takrat pa zbiramo pričevanja ljudi, ki jih Airbnb izrinja iz mesta.

Ilustracije figur iz igre Monopoly z vprašanjem Ali Airbnb tudi tebi greni življenje in pozivom k deljenju izkušenj
Vizija o digitalni prihodnosti

Z mednarodno koalicijo civilnodružbenih organizacij smo oblikovale manifest za (digitalno) prihodnost, ki temelji na ljudeh, demokratičnem odločanju in skrbi za okolje. Spoznaj našo vizijo in nam pomagaj pozvati evropske odločevalke, naj jo spoštujejo.

Logotipi organizacij, ki so sodelovale pri pripravi vizije o digitalni prihodnosti, in poziv k podpisu peticije
Meje jezika o umetni inteligenci

Zakaj pristajamo na debato dveh ekstremov, kako bi se bilo treba pogovarjati o umetni inteligenci in zakaj jezik vpliva na razvoj politik? Filip se je o teh in podobnih temah pogovarjal v podkastu Državljan D.

Fotografija Filipa s srčki v ozadju
Kdor čaka, dočaka?

Kako in zakaj se oblast poslužuje strategije prisilnega čakanja? Odgovore je v Delovi rubriki gostujoče pero iskala Eva, pri čemer je analizirala primer pogajanj med sindikatom ZASUK in kulturnim ministrstvom.

Fotografija baletne predstave
Deli dobro besedo o Občasniku

V prenovljeni različici našega mesečnega novičnika že več kot leto dni delimo izbor razmišljanj, projektov, javnih pojavljanj in sodelovanj ter priporočil za branje in delovanje. Če so ti vsebine všeč, z bližnjimi deli obrazec za prijavo in nam pomagaj doseči še več ljudi.

Obrazec za prijavo na mesečni novičnik inštituta Danes je nov dan

Izpostavljeno

Priporočamo, svetujemo, vabimo, opozarjamo in še kaj drugega

Ilustracija dveh obrazov, ki je osredotočena na oči

William Davies se v svojem eseju spominja dni, ko si je izbrisal Twitter račun in si s tem odzvel možnost odzivanja na novice. Ob tem razmišlja o t. i. ekonomiji reakcij, v kateri vse pogosteje sodelujemo, in drugih sodobnih spletnih praksah, ki se navezujejo tudi na tokratni uvodnik.

Ilustracija moškega z brki, poleg njega pa je govorni oblaček, ki vsebuje vprašaj

Na spletnem mestu Zlopamtilo, ki ga ustvarja podatkovni analitik Marko Plahuta, najdeš zbrane izjave, citate in navedbe znanih in manj znanih osebnosti, kot so o njih poročali slovenski mediji. Izjave so nabrane samodejno, in sicer s pomočjo večjega jezikovnega modela.

Logotip novičnika Ljudje proti mizoginiji s simbolom za žensko pod besedo mizoginija

Vabimo te k branju svežega novičnika mreže organizacij People vs. Big Tech, ki se v vsaki izdaji osredotoča na sporne prakse velikih tehnoloških podjetij in predlaga ukrepe za boj proti njim. Tokrat je na vrsti vpliv družbenih omrežij na širjenje seksističnih vsebin.

Fotografija slovenskega sodobnega umetnika Vuka Čosića

Ali je umetna inteligenca naša prihodnost? Ali naj piše pesmi in ustvarja slike? Kakšne so potencialne prednosti in nevarnosti? Prisluhni pogovoru Vuka Čosića in Roka Gumzeja, ki bo potekal v četrtek, 1. avgusta, ob 20. uri v sklopu Novomeških poletnih večerov.

Fotografija luksuzne stavbe

Zadnja leta smo bile priča številnim aferam o sumljivih lastništvih luksuznih stanovanj. Eliti to očitno ni všeč, zato želi razkritja preprečiti s spremembo zakona, ki naj bi jo podpiralo tudi ministrstvo za finance. Informacijska pooblaščenka meni, da za spremembe ni potrebe, z njo pa se strinjamo tudi mi.

Logotip okoljske nevladne organizacije Umanotera

Kolegice iz okoljevarstvene organizacije Umanotera iščejo osebo, ki bo prevzela strateško vlogo komuniciranja organizacije, pomagala razširjati trajnostne vsebine in komunikacijsko podpirala celotno ekipo. Prijave zbirajo do 12. avgusta, več informacij pa najdeš na njihovem spletnem mestu.