Prihaja trenutek soočenja
24. april 2025

Zakon o gostinstvu, bolj znan kot zakon, ki bo reguliral kratkoročno oddajo stanovanj na platformah, kot sta Airbnb in Booking, je ta mesec naposled le priromal v državni zbor. Sedaj ga čaka še celoten zakonodajni postopek in morebiti še ustavna presoja. Če bo vse po sreči, bo v veljavo stopil konec letošnjega leta. Naslednje leto bi lahko na stanovanjskem trgu – predvsem v Ljubljani – že občutili* njegove posledice v obliki postopnega ohlajanja cen najemnin in kvadratnih metrov.
Ne rabiš biti ekonomist, da razumeš, da se bo ponudba stanovanj na trgu zaradi regulacije res povečala, kot že danes previdno napovedujejo predstavniki nepremičninskih agencij. Pri tem ti lahko pomaga že sprehod po Ljubljani s pozornim očesom na značilne lockbox ključavnice, ki krasijo skoraj vsak drugi vhod in jih je vsako leto več. Ko smo lanskega maja lansirali kampanjo Airbnb, pejt domov!, je bilo v prestolnici že več kot 2000 Airbnb stanovanj. Zanimivo bo videti, če se bo njihov trend dvakratne rasti upočasnil že letos. Najbrž tudi na račun napovedanega zakona.
Vseeno pa dokončna potrditev regulacije ne bo brez ovir. Če se je ministrstvo uspelo upreti pritiskom združenj sobodajalcev in lastnikov nepremičnin (da, res obstaja takšno združenje) ter zakona od svojega prvotnega osnutka kljub nerazumno dolgi pripravi ni pretirano omililo, sedaj obstaja tveganje, da bodo to storili koalicijski poslanci.
Še pred prvim branjem zakona se namreč pojavljajo govorice o amandmajih, ki bodo rahljali omejitve za oddajanje v hišah. To na stanovanjsko krizo v mestnih središčih načeloma ne bo imelo večjega vpliva, saj je tam srž problema oddajanje v večstanovanjskih zgradbah oziroma blokih. A vendar poteza kaže na pripravljenost popuščanju, ki lahko vodi tudi do pomembnejših sprememb, kot je odprava prepovedi oddajanja stanovanj s strani pravnih oseb – kar si sobodajalci oziroma njihova podjetja, ki služijo z oddajanjem po več stanovanj hkrati, močno prizadevajo.
T. i. Airbnb zakon, ki glede na akutnost stanovanjske problematike že tako prihaja prepozno in v nobenem pogledu ni revolucionaren, simbolizira modus operandi te vlade. Neodločnost, polovičarstvo in popuščanje interesom kapitala je postalo značilno za Golobovo koalicijo, ki poskuša vsaj na videz levo in socialno usmerjene politike voditi iz centristične oziroma tehnokratske pozicije. Izogibanje konfrontaciji in želja po ugajanju vsem na koncu ne ugajata nikomur. Zasebni interesi so jezni, ker ukrepi posegajo v njihovo “nedotakljivost”, delavno ljudstvo pa zaradi cincanja, kompromisarstva in zavlačevanja ne dobi občutka in učinkov, ki bi jim dali vedeti, da je ta vlada dejansko na njihovi strani.
Soočenju z jasno izbiro se koalicija v zadnjem letu mandata, ko je pred njo še vedno make-it-or-break-it sprejetje nabora ključnih reform – tudi na stanovanjskem področju – ne bo mogla izogniti. Proces sprejemanja Airbnb zakona pa bo lahko volivcem dal jasnejšo sliko, za katero stran se je odločila. Mi ga bomo pozorno spremljali.
* V besedilu uporabljene slovnične oblike se enakovredno nanašajo na vse spolne identitete.

Prijavi se na naš Občasnik!
Danes je nov dan novice
Preveri, kaj smo počeli pretekli mesec
Zahtevamo več zaščite in več pravic pri rabi umetne inteligence
Zadržan pristop ministrstva za digitalno preobrazbo pri prenosu evropskega akta o umetni inteligenci v domači pravni red odpira več vprašanj in omogoča nejasnosti, ki lahko ogrozijo varstvo pravic. Zato s konkretnimi predlogi kličemo k večji transparentnosti ter uvedbi jasnejših pritožbenih in nadzornih postopkov.

Zaživela je zagrebška različica Parlametra
V sodelovanju s hrvaško organizacijo Gong in ob podpori zagrebške mestne skupščine predstavljamo Parlametar Zagreb. Tamkajšnja javnost ima zdaj boljši vpogled v delovanje mestne politike in v ključne odločitve, ki vplivajo na njihovo vsakdanje življenje – brez brskanja po neštetih dokumentih in zapisnikih.

Izraelska tehnološka tiranija v Palestini in drugod
Izrael palestinsko prebivalstvo že od svoje ustanovitve podreja invazivnemu nadzoru, tehnološki napredek pa je represivno moč le še okrepil. Preveri, kako delujejo sistemi za prepoznavanje obrazov, vohunska oprema in izraelski podatkovni režim – ter spoznaj, zakaj kljub vsemu ohraniti upanje.

Zahtevamo prenehanje izraelskih napadov na kritično civilno družbo
Na ministrstvo za zunanje zadeve, vlado, državni zbor in predsednico republike naslavljamo odprto pismo, kjer pozivamo k nasprotovanju ukrepom Izraela proti organizacijam, ki varujejo človekove pravice.

Slovenija mora ukrepati proti genocidu
Izrael v Gazi še naprej izvaja genocid. Število ubitih je preseglo 60.000, napadi se nadaljujejo, grozodejstvom pa ni videti konca. Slovenija mora storiti več, da se morija ustavi. Zato z Amnesty International in drugimi organizacijami vlado pozivamo, naj ukrepa, izpolni svoje obljube in se pridruži tožbi Južne Afrike proti Izraelu.

Izpostavljeno
Priporočamo, svetujemo, vabimo, opozarjamo in še kaj drugega

Razmišljaš o doktorskem študiju in te zanimajo tehnološka orodja, ki omogočajo dostopnejše politično udejstvovanje? Institut Jožef Stefan razpisuje polno financirano mesto, namenjeno raziskovanju izboljšav preglednosti in razumljivosti parlamentarnega delovanja – tudi z delom na našem Parlametru.

Pravna mreža je pripravila zanimiv komentar na predlog Zakona o funkcionarjih, ki je kljub dobrodošlim spremembam še vedno pomanjkljiv, saj med drugim ne uvaja pogojev nekaznovanosti in integritete. Preberi zapis, na spletnem mestu pa se prijavi še na novičnik, ki bo v prihodnje ponujal več tovrstnih vsebin.

Mirovno združenje Ne v mojem imenu! z Mirovnim inštitutom in ljubljansko Filozofsko fakulteto vabi na prvi dogodek iz cikla Pogovarjajmo se o miru. V petek, 26. aprila, bo na forumu Varni brez orožja potekala predstavitev knjige Wernerja Wintersteinerja, ki posodablja načrt za demilitarizacijo Avstrije, vključuje pa tudi druge zanimive prispevke.

Preiskava organizacije Citizen Lab razkriva, da je bila vohunska programska oprema izraelskega podjetja Paragon uporabljena za nadzor medijev in kritične javnosti v Italiji. Le nekaj dni kasneje pa je poročilo Amnesty International opozorilo še na rabo izraelskega programa Pegasus v Srbiji.

Čeprav ti pot v ZDA prijazno odsvetujemo, ti v primeru, da tja res moraš iti, priporočamo ogled priročnika Border Search Pocket Guide, ki ti lahko pomaga pri zaščiti digitalnih pravic ob prečkanju meje.