Nadzor terja upor

22. februar 2024

Rdeča nit skoraj vseh izpostavljenih projektov in zanimivosti v februarski ediciji Občasnika so podatki, ta temeljna valuta sodobne ekonomije upravljanja s pozornostjo, s pomočjo katere kapital dodatno bogati, oblast se krepi, mi pa postajamo vedno ranljivejši_e.* Vsakdo, ki se danes giba po spletu, je dvojno ogrožen: na eni strani kot potrošnik, na drugi kot avtonomen politični subjekt oz. posameznik.

Bolj kot nas oglasi personalizirano naciljajo ob spremljanju naših kompleksnih spletnih poti (vsakemu uporabniku Facebooka denimo sledi tisoče podjetij), verjetneje je, da bomo v ravno pravem trenutku zagledali izdelek ali storitev, ki bosta nagovorila neko našo željo. Zapravili bomo denar in že v naslednjem hipu zasledovali novo – z željami je pač tako, da je trenutek njihove izpolnitve hkrati tudi že moment njihovega konca. Pošiljka se kaj hitro sprevrže v kup odpadne embalaže. Kot ne nakupujemo, da bi stvari posedovali ali uporabljali, tudi ne brskamo po Netflixu, da bi serije ali filme dejansko gledali, ne polnimo map na računalniku z e- in avdioknjigami, da bi jih prebirali oziroma poslušali, ne povlečemo osebe v desno na Tinderju, da bi z njo dejansko vzpostavili stik. Užitek se izčrpa že pred tem, saj se ne nahaja v konzumaciji, ampak v trošenju – denarja, časa in, uganili ste, podatkov (oziroma, kot opozarjajo Ekologi brez meja, odpadkov).

Seveda se kot potrošnice že iz analognejših časov lovimo v zanko vedno neizpolnjene želje, za obljubo izpolnitve katere drago plačujemo v zgoraj omenjenih valutah, in tudi kot politični subjekti smo od zmeraj tarče oblastniške tendence po nadzoru. Kot danes za izogibanje reklamam nista več dovolj zaviralec oglasov v obliki rumene nalepke na poštnem nabiralniku, saj nas te bombardirajo na vsakem koraku po javnem prostoru, ali na računalnik nameščena aplikacija, ki blokira oglase, je skorajda nemogoče ostati anonimna in skrita tudi pred represivnimi organi.

Družbeni pogodbi navkljub se je v digitalni dobi popolnoma izgubila domneva nedolžnosti, pravzaprav bi lahko rekle, da velja samo še za tiste, ki se odpovedujejo dvem osnovnim pravicam; pravici do anonimnosti in tisti do zasebnosti. V trenutku, ko jih zahtevamo, smo že sumljive: kot banka predpostavlja, da si jo prišla oropat, če imaš zakrit obraz, je tudi v delovanju represivnih organov skrita navidez naivna, v resnici pa totalitarna pozicija, češ, če niste storile ničesar narobe, se vam res ni treba umikati nadzoru. Vsebuje jo tudi akt o umetni inteligenci.

Zelo pomembno je, da imamo kontrolo nad podatki, ki jih posredujemo v splet, pa tudi, da niti v digitalnem niti v fizičnem okolju nismo tarče neupravičenega nadzora. Tehnološki giganti in represivni organi nikoli ne bodo prostovoljno pogledaali stran, zato se moramo za pravice aktivno boriti. Tudi z bolj partizanskimi tehnikami – na Aksiomini konferenci se konec meseca npr. sprašujemo, kaj bi se zgodilo, če bi strateško lagali oz. algoritmom pustili, da naše lažne in manipulativne podatke pretvorijo v informacije o svetu, v kakršnem bi radi živeli mi.

* V besedilu uporabljene slovnične oblike se enakovredno nanašajo na vse spolne identitete.

 
BODI NA TEKOČEM

Prijavi se na naš Občasnik!

Danes je nov dan novice

Preveri, kaj smo počeli pretekli mesec

Izdale smo Priročnik za najemnice_ke

V sklopu Najemniškega SOS smo izdale Priročnik za najemnice_ke, ki na enem mestu združuje zakladnico znanja in najemniških nasvetov, pridobljenih v treh letih delovanja. Preberi ga in spoznaj svoje pravice, pridruži pa se nam tudi na spletni predstavitvi glavnih priporočil!

Grafika žalostnega najemnika
Prenovile smo platformo Nov dan

Platforma Nov dan, ki je sicer namenjena neposredni podpori neodvisnih medijskih ustvarjalk, je postala tudi agregat novic. Na spletnem mestu si lahko zdaj preprosto ogledaš sveže objave vseh avtoric, ki sodelujejo pri projektu, in z vsakodnevnim obiskom izboljšaš svojo medijsko dieto!

Zajem zaslona platforme nov dan, na kateri je mogoče najti sveže prispevke vseh sodlujočih medijskih ustvarjalcev
Umetna inteligenca mora delovati v dobro vseh

Lani je bil v Bruslju sprejet akt o umetni inteligenci, ki so ga mnogi mediji in političarke označile za zgodovinskega. Ker pa po našem mnenju v njem človekove pravice še vedno niso dovolj zaščitene, je Maja v državnem zboru predstavila tri problematične prakse iz trenutne različice.

Umetna inteligenca mora delovati v dobro vseh
RTV smo pozvale, naj zahteva izključitev Izraela z Evrovizije

Z glasbenicami, kulturnicami, sindikati in civilnodružbenimi organizacijami smo RTV Slovenija pozvale, naj zahteva izključitev Izraela z Evrovizije in tudi iz Evropske radiofuzne zveze (EBU), ki Evrovizijo organizira.

Besedilo Izključimo Izrael z Evrovizije poleg dečka s piščalko in stavbe RTV Slovenija
Odzivamo se na dogajanje, ki spremlja genocidna dejanja Izraela

Medtem ko Izrael nadaljuje z nasiljem zoper Palestinke, družbena omrežja zmanjšujejo doseg aktivističnih objav, ki opozarjajo na grozote, na domačem (političnem) parketu pa nekatere posameznice situacijo izkoriščajo za doseganje lastnih ciljev. Tovrstna dejanja smo javno obsodile, to pa bomo počele tudi v prihodnje.

Aktivistka v državnem zboru ob palestinskih zastavah dviguje roke, pobarvane z rdečo barvo, ki simbolizira kri

Izpostavljeno

Priporočamo, svetujemo, vabimo, opozarjamo in še kaj drugega

Logotip iniciative glas ljudstva in vabilo na 2. poročilo monitoringa vladnih zavez, ki bo 27. februarja

Kaj se skriva za političnimi "spini", razvpitimi aferami in tekmovanji v priljubljenosti, ki jih spremljamo zadnje tedne in mesece? Pridruži se nam v torek, 27. 2. 2024, ob 17. uri v Dijaškem domu Tabor, kjer bo iniciativa Glas ljudstva predstavila rezultate drugega monitoringa predvolilnih zavez.

Slika z logotipi programskih orodij: Firefox, Signal, Penpot, Gimp, Jitsi, Mastodon, Libre Office, Inkscape.

Če želiš zmanjšati odvisnost od tehnoloških gigantov in poskrbeti, da ti korporacije ne bodo prisluškovale ali prodajale tvojih podatkov, ti priporočamo uporabo nekaterih prijaznejših programskih orodij. Oglej si seznam in pomagaj soustvarjati drugačen internet!

Ilustracija koša za smeti, v katerega letijo ikone, ki ponazarjajo spletno aktivnost.

Čeprav se morda zdi, da digitalni podatki in datoteke, ki jih ustvarimo vsak dan, ne vplivajo na okolje, tudi ti prispevajo k onesnaževanju in porabi energije. V kolumni Ekologov brez meja izveš, kako razbremeniti svoje naprave in zmanjšati okoljski odtis!

Logotip oddaje Prvič poleg metulja in cvetlic

Projekt Prvič v obliki dokumentarne serije, radijske oddaje, podkasta in člankov ponuja vpogled v vse, kar je povezano z odraščanjem, puberteto, intimnostjo in spolnostjo mladih – brez tabujev, pravil in obsojanj.

Grafična ponazoritev sledenja, ki ga izvaja Facebook, medtem ko uporabljaš aplikacijo

Se ti je že kdaj zgodilo, da si na spletu iskala par čevljev, nato pa te je ob obisku Facebooka tam čakala cela kopica oglasov s takšno in drugačno obutvijo? Preberi izčrpno raziskavo o Metinem pridobivanju podatkov in posledicah, ki jih ima na tvojo zasebnost.

Logotip orodja Blacklight

Kdo ti kuka čez ramo, medtem ko delaš, spremljaš vsebine ali nakupuješ na internetu? Vnesi naslov katerega koli spletnega mesta v orodje Blacklight, to pa ti bo razkrilo tehnologije za sledenje uporabnicam in ti pokazalo, kdo vse dostopa do tvojih podatkov!