Hinavščina
23. december 2024
Ob padcu Sovjetske zveze leta 1989 je Francis Fukuyama napovedal znameniti “konec zgodovine”. Liberalna demokracija naj bi v spregi z globalnim kapitalizmom kot ekonomsko in etično superiorna družbena ureditev človeštvu vladala za vedno.
Kako naivna je bila ta teza, postaja še posebej jasno v zadnjih letih, ko se zdi, da kolesja zgodovine ponovno meljejo s polno paro in da se bo overtonovo okno razpočilo. Vse bolj jasno je, da se obdobje prevlade liberalizma postopoma izteka in da sistem vse težje vzdržuje številne fasade, ki prekrivajo njegovo gnilo jedro.
Iztekajoče se leto si lahko tako zapomnimo tudi kot leto liberalne hinavščine, ki ni razkrila le, da je cesar popolnoma gol, ampak tudi, da se tega zaveda in sploh ne sramuje. Verjetno najbolj očiten primer osupljive dvoličnosti Zahoda je odnos do genocida v Gazi. Ta se je še posebej razgalil ob odzivu na nalog za prijetje Netanjahuja, ki ga je novembra izdalo Mednarodno kazensko sodišče – institucija, ki jo je sicer vzpostavil Zahod sam, a očitno res zgolj za “Afriko in suroveže, kot je Putin”.
Kontrast med odzivi na leta 2022 izdano tiralico za Putina in tokratno za Netanjahuja ni nikjer bolj očiten kot v Franciji, zibelki razsvetljenstva in svobodnjaštva. Tam glavni evropski liberalec Macron z imenovanjem že drugega desnega premiera demonstrira, da se liberalizem v krizi vedno raje pajdaši s fašizmom, kot da bi popustil levici, pa čeprav je ta zmagala na volitvah.
V Nemčiji se hinavščina kaže skozi ekonomsko politiko. Če so bili Nemci tisti, ki so v času velike finančne krize po letu 2008 od evropskega juga najbolj neusmiljeno zahtevali brutalne varčevalne ukrepe, ki so na kolena med drugim spravili Grčijo, so zdaj, ko so se sami znašli v godlji, brezsramno obrnili ploščo.
Tovrstnih primerov je bilo letos še mnogo. Lahko govorimo tudi o Bidnovi pomilostitvi sina Hunterja ali Golobovem odnosu do policije. Oba sta imela pred volitvami polna usta vladavine prava, ko pa je pravna država potrkala na njuna vrata, sta reagirala povsem enako kot Trump ali Janša – le z bolj prefinjeno retoriko.
Neskladja med ideološkimi imperativi in politično prakso ljudje seveda opazijo ter začutijo. Po principu “raje volim iskrenega lopova kot policistko, ki laže,” se zato vse večkrat odločajo za avtoritarne populiste, ki zavračajo liberalne vrednote in načrtno spodkopavajo institucije. Fukuyama se je motil – linearni napredek človeštva ni samodejno zagotovljen. Bolj prav je imela Rosa Luxemburg, ko je govorila o dveh možnih vizijah prihodnosti. Liberalne demokracije z razlogom ne vključuje nobena od njiju.
* V besedilu uporabljene slovnične oblike se enakovredno nanašajo na vse spolne identitete.
Prijavi se na naš Občasnik!
Danes je nov dan novice
Preveri, kaj smo počeli pretekli mesec
Kako dobro prepoznaš UI vsebine?
Zaradi razvoja generativne umetne inteligence so digitalna okolja polna sintetičnih vsebin, ki poskušajo pritegniti tvojo pozornost ali pa te zavajati oz. prevarati. Zato predstavljamo orodje Razkrinkaj.ai, s katerim lahko preveriš svoje sposobnosti prepoznavanja umetno ustvarjenih vsebin in se izobraziš o pasteh njihove zlorabe.
Kako deluje tehnologija, ki poganja UI?
Se ti zdi, da se ne moreš vključevati v razprave o rabi in regulaciji umetne inteligence, ker ne poznaš vseh tehničnih aspektov najrazličnejših aplikacij? Brez skrbi – dovolj je, da poznaš osnovne izraze in razumeš logiko UI sistemov. Spoznaj jih v povzetku ali posnetku našega drugega predavanja v ciklu Mini tečAI.
Demokracija v primežu dezinformacije
Kakšna je vloga tehnoloških gigantov pri širjenju dezinformacij in kako uspešno to področje regulira EU? Ti in podobne tematike je obravnavala nedavna okrogla miza, ki jo je organiziralo Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji in na kateri je sodeloval tudi Filip.
Srbske oblasti naj prenehajo vohuniti za mediji in civilno družbo
Te dni nas pretresa poročilo, v katerem Amnesty International razkriva nezakonite prakse srbske policije in obveščevalnih organov, ki z izraelsko vohunsko opremo nadzorujejo do oblasti kritične osebe in organizacije. Zato z EDRi in več kot 50 drugimi civilnodružbenimi organizacijami pozivamo EU, naj ukrepa.
Borimo se proti ukrepom, ki vodijo v množičen nadzor
Strokovna skupina za dostop do podatkov s strani organov pregona, ki jo je imenovala Evropska komisija, je za zaprtimi vrati pripravila priporočila, ki predlagajo uvajanje stranskih vrat v tehnologije, množično hrambo podatkov in spodkopavanje šifriranja. Ti ukrepi odpirajo vrata množičnemu nadzoru, zato civilnodružbene organizacije EU pozivamo, naj se jim zoperstavi.
Flikni za nov dan!
Hvala vsem, ki z donacijami podpirate naše delo! V zadnjem mesecu se vas je pridružilo res veliko, kar nas še dodatno motivira. Če pa nas tvoja donacija morda ni dosegla zato, ker se ti postopek ni zdel dovolj hiter in priročen, ta izgovor ne velja več – uvajamo namreč Flik!
Izpostavljeno
Priporočamo, svetujemo, vabimo, opozarjamo in še kaj drugega
Zavod za kulturo raznolikosti Open v okviru projekta Pravna mreža za varstvo demokracije išče osebo za zasedbo delovnega mesta, namenjeno raziskovanju, analizi, pripravi in vlaganju pravnih sredstev na področju kršitev človekovih pravic ter pravna podpora vsem, ki so jim te kršene. Če se v opisu delovnih nalog prepoznaš, jim piši do 13. januarja.
Organizacija Korimako vabi na brezplačno usposabljanje na temo doseganja sprememb, ki temeljijo na potrebah in željah skupnosti. Program vključuje spletne seminarje, dvodneven trening v Mariboru in prilagojeno mentorsko podporo.
Kako je danski sistem socialne pomoči postal orodje množičnega nadzora? Kratek dokumentarni film obravnava uporabo algoritmov za zaznavanje domnevnih goljufij in izvajanje digitalnega nadzora s strani danske javne agencije za socialne storitve. Gre za sisteme, ki so že zasnovani tako, da posegajo v zasebnost in dostojanstvo ter krepijo diskriminacijo.
Kako je propadel rimski imperij in zakaj se zdi, da se podobno trenutno obeta ameriškemu? Prisluhni zanimivemu pogovoru s političnim ekonomistom in zgodovinarjem, ki sta te tematike obravnavala v svoji najnovejši knjigi.
Podnebna kriza je vse hujša. Čeprav so se v zadnjih desetletjih zvrstile številne podnebne konference in vrhovi, primernega odziva ni. Kako je mogoče, da izpusti še vedno naraščajo, ko bi morali že zdavnaj strmo padati? Odgovore na to in podobna vprašanja najdeš v študiji, ki jo je pripravila Umanotera.