Brez tišine do svobodne Palestine
24. oktober 2024
Po enem letu genocida v Gazi moriji še vedno ni videti konca. Izrael je v napadih ubil več kot 42.000 ljudi, od tega 17.000 otrok. Če k temu prištejemo še Palestince*, ki so pod okupacijo umrli zaradi lakote ali popolnega uničenja zdravstvenega sistema, se ta številka povzpne krepko nad 100.000.
V ozadju pa se odvija še ena, pogosto prezrta bitka – bitka za prevlado v javnem mnenju. Izraelci s ciljema prelaganja odgovornosti za poboje in pridobivanja podpore za svoja zločinska dejanja bolj ali manj uspešno širijo propagandna sporočila, oporekanje pa hitro okličejo za antisemitizem. Pri tem jim izdatno pomagajo zahodni mediji, ki z različnimi jezikovnimi prijemi, izbiro virov, občasno pa kar z dejanskim širjenjem laži dehumanizirajo Palestince in legitimizirajo izraelsko agresijo.
Nekritično občinstvo lahko torej spremlja, kako so izraelske civiliste surovo umorili Hamasovi teroristi, medtem ko so Palestinci pač izgubili življenja zaradi eksplozij. Kdorkoli si drzne z vsaj malo empatije govoriti o Gazi, mora nemudoma obsoditi Hamas, medtem ko ima Izrael neomejeno pravico, “da se brani”. Palestinski teroristi obglavljajo dojenčke, izraelske rakete pa ne zadevajo šol, bolnišnic in begunskih taborišč, temveč vojaške objekte, polne orožja in skritih rovov.
A pristranskost medijev sega še precej globlje, saj je problematično že uokvirjanje zgodb. Tako lahko v številnih prispevkih zasledimo, da se v Gazi “odvija humanitarna katastrofa”. Gre za strategijo, ki Izrael opere krivde, saj takšna terminologija vojne zločine reducira na neizbežno dejanje brez jasnega povzročitelja. Uporaba pasivnega glasu zabriše odgovornost agresorja in omili resnično naravo nasilja, saj se zdi, kot da je Palestince doletela naravna nesreča, ne pa zavestna dejanja izraelskih oblasti.
Vseprisotno je tudi predstavljanje dogodkov skozi okvir “vojne” med Izraelom in Hamasom. V tovrstnem poročanju so dejanska razmerja moči zakrita, hkrati pa umanjka vsakršna kontekstualizacija in zgodovinska umestitev agresije. Trenutno stanje mediji tako predstavljajo izključno kot posledico napada 7. oktobra, desetletja kolonizacije, apartheida in etničnega čiščenja pa priročno izpuščajo.
Čeprav je pri nas medijsko poročanje nekoliko boljše kot v državah, ki bogatijo s prodajo orožja Izraelu ali v njem vidijo strateškega partnerja, pa lahko več mentalne oziroma jezikovne gimnastike opazimo pri politikih in drugih vplivnežih – tudi liberalno-progresivnih. Ti nenehno obsojajo “nasilje obeh strani” in omenjajo nedoločne “razmere v Gazi” ali pa imajo polna usta praznih besed. Tako tudi nedavno priznanje Palestine in Golobov sicer relativno oster govor v generalni skupščini OZN izzvenita v prazno, če Slovenija ne uvede sankcij in prekine diplomatskih stikov z Izraelom.
Zdaj, ko se stopnjujejo tudi izraelski teroristični napadi na Libanon, lahko v javnem diskurzu zasledimo enako retoriko – “izvajanje vojaških operacij” (kje smo to že slišali?), “bombardiranje Hezbolahovih borcev”, “natančno ciljanje tarč” in podobno. A že nekoliko bolj kritičen pogled nam razkrije, da Izrael brez vsakršnih posledic mori civiliste, uničuje infrastrukturo suverene države, napada pa celo pripadnike mirovnih sil ZN.
Zato je ključno, da kritično beremo medijske vsebine in iščemo neodvisne vire, hkrati pa glasneje kot kadarkoli prej zahtevamo ustavitev genocida in agresije ter kaznovanje odgovornih.
* V besedilu uporabljene slovnične oblike se enakovredno nanašajo na vse spolne identitete.
Prijavi se na naš Občasnik!
Danes je nov dan novice
Preveri, kaj smo počeli pretekli mesec
Veš, katere umetnointeligenčne sisteme uporablja javni sektor?
Edini način za povečanje zaupanja v poštenost, zanesljivost in zakonitost umetnointeligenčnih sistemov v javnem sektorju je popolna transparentnost. Ker pa javnost doslej ni imela dostopa do sistematično zbranih podatkov o načinih in razlogih za uporabo teh sistemov, predstavljamo Register rabe UI.
Ali je zasnova družbenih omrežij katalizator fašizma?
Tadej je za tednik Mladina spregovoril o spletni zasebnosti in pohlepu tehnoloških korporacij po osebnih podatkih, predstavil negativne plati umetne inteligence ter problematiziral vlogo družbenih omrežij pri širjenju sovražnega govora, omenil pa je tudi nekaj potencialnih rešitev.
Še močnejši glas za digitalne pravice!
Pridružile smo se mreži European Digital Rights (EDRi), največji članski organizaciji v Evropi, ki se zavzema za zaščito digitalnih pravic in svoboščin. V prihodnje bomo tako z drugimi organizacijami sodelovale v skupnih akcijah, delile znanje in mnenja ter še povečale svoj vpliv v boju za človeku in okolju prijazno digitalno prihodnost.
Tehnologija za ljudi in planet
1. oktobra smo s številnimi drugimi civilnodružbenimi organizacijami v Bruslju soorganizirale Tech & Society Summit. Razpravljale smo o ključnih temah s presečišča digitalizacije, družbe in okolja, obenem pa nedavno izvoljenim evropskim odločevalkam predstavile svojo vizijo tehnologije, ki bo služila ljudem, planetu in demokraciji.
Pridruži se nam v boju za bolj solidarno družbo
Za podporo v obliki 1 % dohodnine te praviloma prosimo decembra – a ker je pozimi preveč dela z zavijanjem daril in pitjem kuhanega vina, lahko to urediš že zdaj. Taka donacija ti ne bo oklestila bančnega računa, vzela pa ti bo le nekaj minut časa.
Izpostavljeno
Priporočamo, svetujemo, vabimo, opozarjamo in še kaj drugega
OpenAI je izdal novo poročilo, ki razkriva strategije nekaterih držav in drugih propagandnih akterjev za hekanje, trolanje ter širjenje dezinformacij s pomočjo orodja ChatGPT in drugih umetnointeligenčnih modelov.
Raziskovalec spletnih prostorov in nišnih ideologij Joshua Citarella v svojem podkastu Doomscroll gosti avtorico Catherine Liu, ki ponuja neizprosno in pronicljivo kritiko liberalnih in akademskih elit.
Organizacija Access Now je pripravila tridelno serijo zapisov, v katerih opisujejo srečanja z grškimi civilnodružbenimi organizacijami, katerih cilj je podpirati osebe, ki migrirajo, in spremljati kršitve človekovih pravic. Preberi več o tem, kako digitalizacija meja prepogosto razčloveči tiste, ki jih skušajo prečkati.
Vabimo te k ogledu na letošnji Ars Electronici nagrajenega umetniško-raziskovalnega projekta Calculating Empires, ki vizualizira tehnološke vzorce kolonializma, militarizacije, avtomatizacije in zapiranja prostorov od leta 1500 dalje. S tem ponuja boljši vpogled v stanje današnje tehnologije ter osvetli, kako so pretekli imperiji oblikovali pogoje za sodobne oblike nadzora in neenakosti.
Prisluhni pogovoru z Meredith Whittaker, predsednico Signal Foundation, ki ga je opravil Državljan D. Signal Foundation je ena od vodilnih nevladnih organizacij na področju zasebnosti, ki služi tudi kot podpora istoimenski aplikaciji za pošiljanje sporočil.
Čeprav je Christopher Mark, nekdanji rudar in strokovnjak za varnost v rudnikih, z oblikovanjem varnostnih standardov rešil številna življenja, bi bilo povsem mogoče, da njegovih dosežkov nihče ne bi opazil. Spoznaj njegovo zgodbo, ki razkriva, kako lahko predano delo v javnih institucijah izboljša naša življenja.