Avtomatizacija genocida

21. avgust 2024

Pomisli na nadzorno kamero na ulici. Ti daje občutek varnosti ali se počutiš opazovano? Ti pametna ura pomaga vzdrževati zdrav življenjski slog ali ti sledi? Vse to lahko drži. Z napredkom umetnointeligenčnih tehnologij, ki se je v zadnjih letih zgodil predvsem zaradi zmogljivejših računalnikov, oblačnih storitev in enormnih količin podatkov, žal napredujejo tudi tehnologije nadzora in represije. V svoji grozljivi podobi se jasno kažejo v izraelskih napadih na Palestino, tako v Gazi kot na Zahodnem bregu.

Avtomatizirane biometrične kontrolne točke na Zahodnem bregu, ki jih morajo Palestinci dnevno prečkati, zbirajo podatke v t. i. Facebooku za Palestince in odločajo o prehodih, zavrnitvah ali zadržanju posameznikov*. Nekatere točke so opremljene celo z avtomatiziranimi umetnointeligenčnimi puškami, ki lahko prepoznajo človeške tarče, jim sledijo in nanje tudi streljajo.

Fotomontaža porušenega dela Gaze z barvnimi polji, ki označujejo tarče.

Če pred invazijo Gaza še ni bila podvržena takšnemu tehnonadzoru, pa je Izrael situacijo hitro izkoristil za zbiranje podatkov, s katerimi napaja umetnointeligenčne sisteme, ki na podlagi prediktivne analitike ustvarjajo infrastrukturne (orodje The Gospel) in človeške (orodje Lavender) tarče za napade v Gazi ter sledijo označenim posameznikom in jih targetirajo, ko so doma (orodje Where’s Daddy). Umetnointeligenčni Lavender informacije, zbrane s celovitim sistemom množičnega nadzora (kamere, biometrične kontrolne točke, podatkovne baze in celo Googlove slike), analizira glede na določene lastnosti, nato pa prebivalcem Gaze glede na to, kako verjetna je njihova povezava s Hamasom, dodeli oceno od 1 do 100. O življenju ali smrti tako odločajo podatki, kot so spol, naslov, starost, družina in članstvo v skupinah na WhatsAppu.

Tehnosolucionisti, ki verjamejo, da lahko tehnologija reši vse probleme, nas prepričujejo, da je ta nevtralna. A umetna inteligenca ne deluje v vakuumu, ampak se uči iz podatkov, ki jih dobiva od nas. Deluje po pravilih, ki so jih začrtali ljudje. Če družbo prežemajo rasizem, klasizem in šovinizem, se bodo odražali tudi v delovanju tehnologije. Skupnosti, ki so v kapitalizmu manjvredne in zato podvržene nasilju s strani držav ali korporacij, izkušajo negativne posledice novih tehnologij precej bolj kot druge. Sodobne prakse nadzora so le podaljšek dolge zgodovine zatiranja. Izrael to s pridom izkorišča in svoje “v boju preizkušene” tehnologije prodaja drugim, tudi Evropski uniji.

Kar dela Izrael, se ne dogaja zaradi tehnologije, temveč zato, ker tehnologijo uporablja država, ki je desetletja dehumanizirala Palestince. Umetna inteligenca je le najnovejše v vrsti sredstev, ki služijo istemu genocidnemu cilju. 

* V besedilu uporabljene slovnične oblike se enakovredno nanašajo na vse spolne identitete.

 
BODI NA TEKOČEM

Prijavi se na naš Občasnik!

Izpostavljeno

Priporočamo, svetujemo, vabimo, opozarjamo in še kaj drugega

Logotip projekta Cover Your Tracks in ilustracije stopinj različnih živali na zeleni podlagi

Z orodjem Cover Your Tracks lahko ugotoviš, kako učinkovito te spletni brskalnik ščiti pred sledenjem. Aplikacija je nastala v sklopu raziskovalnega projekta, ki razkriva načine digitalnega sledenja in preverja učinkovitost različnih programov, namenjenih zagotavljanju zasebnosti.

Naslovnica knjige '#FakeYou: An Activist's Guide to Defeating Fake News' v rožnati in beli barvi, ki vsebuje besedilo in grafične elemente

Osebe z močjo in vplivom za prelaganje krivde že od nekdaj uporabljajo dezinformacije, čeprav se metode in tehnologije za njihovo širjenje spreminjajo. Zato priporočamo vodič, ki razkriva, da so današnje lažne novice le preobleka starih propagandnih taktik, ter ponuja orodja za njihovo prepoznavanje in premagovanje.

Digitalno popačena črno-bela fotografija z barvnimi črtami, ki izkrivljajo podobo skupine ljudi v formalnem okolju

Kako razmišljati o širjenju leve misli v času algoritmov in kako se organizirati na družbenih omrežjih, ki po svoji naravi zavračajo hierarhijo in spodbujajo individualnost? Odgovore najdeš v odličnem eseju umetnostnega kritika Bena Davisa.

Fotografija, na kateri se dve osebi držita za roke

Si predstavljaš spletno skupnost, kjer se razprave o politiki, podnebnih spremembah in kulturnih vojnah mirno prepletajo z vsakdanjimi temami? Takšna skupnost uspeva v Vermontu. Preberi zgodbo o družbenem omrežju, kjer se uporabnice dejansko počutijo obveščene, angažirane in povezane s svojimi sosedami.

Zajem zaslona spletnega videa Razkrito: Dvoživke na ministrstvu zavirajo zdravstveno reformo

Dorijan Marušič je ena od ključnih oseb v slovenskem zdravstvu. Vpogled v njegove številne konflikte interesov nam lahko pomaga ugotoviti, zakaj na tem področju še vedno ni prišlo do ustreznih reform.