O inštitutu
Danes je nov dan, Inštitut za druga vprašanja je neprofiten in neodvisen zasebni zavod, ki od leta 2013 z uporabo digitalnih tehnologij in snovanjem domiselnih kampanj sodeluje v demokratičnih procesih in civilnodružbenih akcijah za preobrazbo družbe v smeri večje pravičnosti, odprtosti in vključenosti.
Danes je nov dan deluje in se povezuje na področjih odgovorne rabe digitalnih tehnologij in podatkovne pravičnosti, večanja politične participacije in vključenosti ljudi v odločevalske procese, odpiranja javnih institucij in njihovih podatkov ter promoviranja solidarnosti in sodelovanja s civilnodružbenimi gibanji.
Danes je nov dan
Inštitut za druga vprašanja
Resljeva cesta 25
1000 Ljubljana
+386 64 163 663 (med 10. in 16. uro)
Prijavi se na naš Občasnik!
Naši stebri delovanja
Stremimo k večji vključenosti in aktivni participaciji različnih javnosti v odločevalskih procesih. Javne institucije kličemo k odgovornosti in transparentnosti ter odpiramo njihove podatke. Branimo digitalne pravice in osveščamo o varni rabi tehnologij. Krepimo skupnosti in solidarnost med ljudmi.
Participacija in vključenost
Demokracijo dojemamo kot nenehen proces. Zavzemamo se za odprte, raznovrstne in vključujoče odločevalske procese in skrbimo, da v njih sodeluje čim več ljudi.
Odgovornost in transparentnost
Trudimo se za večjo odprtost in dostopnost javnih podatkov. Od institucij zahtevamo več odgovornosti in transparentnosti. Odkrivamo slabe prakse in predlagamo izboljšave.
Digitalne pravice in pismenost
Prizadevamo si za odprt, dostopen in vključujoč internet. Zavzemamo se za enkripcijo, podatkovno pravičnost in rabo odprtokodnih rešitev. Zagovarjamo digitalno suverenost ter odgovoren razvoj in rabo umetnointeligenčnih sistemov.
Skupnost in solidarnost
S tkanjem solidarnostnih mrež pomagamo ustvarjati močne skupnosti. S tehnološko infrastrukturo in digitalnimi veščinami krepimo civilno družbo. Soustvarjamo bolj sočuten svet – in splet.
Mreženje
Danes je nov dan je vpet v lokalno, regijsko in mednarodno civilnodružbeno okolje. Mnogi naši projekti so plod sodelovanja z različnimi nevladnimi organizacijami, civilnimi iniciativami ali posameznimi osebami. Pri zasledovanju ciljev večje odprtosti in dostopnosti javnih podatkov sodelujemo s posameznimi občinami in parlamentarnimi strokovnimi službami, pa tudi z drugimi javnimi institucijami.
Soustanovili smo Pravno mrežo za varstvo demokracije, ki s pravnimi mnenji, stališči in pozivi varuje demokratično, odprto, svobodno in solidarno družbo. Smo tudi integralen del iniciative Glas ljudstva, ki poskuša politiko odpreti ljudem. Soustanovili smo Consul Democracy Foundation, ki razvija in upravlja Consul, največjo odprtokodno platformo za digitalno demokracijo. Smo del mreže SEE Digital Rights Network, ki v balkanski regiji varuje digitalne pravice in rešuje izzive, ki jih prinaša skokovit razvoj naprednih tehnologij.
Nagrade
- 2023 Nagrada informacijske pooblaščenke ambasador transparentnosti
- 2022 Nagrada nizozemske ambasade tulipan za aktivnosti pri razvoju digitalnih rešitev za politično participacijo, transparentnost in odgovornost
- 2022 Nagrada Evropskega parlamenta državljan Evrope za Pravno mrežo za varstvo demokracije
- 2017 Nagrada Brumen za Parlameter
- 2017 Velika nagrada Diggit za Parlameter - inovacija na področju digitalnega komuniciranja
- 2017 Zlata nagrada Diggit za Parlameter
- 2016 Posebna omemba Diggit za 3 projekte
- 2014 Zlata nagrada Diggit za Et tu, B(o)rute?