Za internet v dobro vseh
23. October 2023
Digitalna suverenost je relativno nov koncept, ki se je začel uveljavljati v zadnjih letih. Ko smo poskušali opredeliti, kaj digitalna suverenost pomeni nam in naši organizaciji, smo ugotovili, da gre za izmuzljiv pojem, ki ga različne skupine in organizacije interpretirajo na različne načine.
V lani objavljeni študiji organizacija Internet Society digitalno suverenost razume kot okvir, ki ga različne vlade uporabljajo za uveljavljanje nacionalne varnosti preko večjega nadzora države in spodbujanja lokalnih digitalnih ekonomij.
Mnoge politike, ki obljubljajo povečanje digitalne suverenosti, nas oddaljujejo od interneta, ki koristi vsem, in nas vodijo k seriji fragmentiranih, zaprtih omrežij, kjer se izgubijo priložnosti, ki izhajajo iz globalne povezljivosti.
Koncept suverenosti je povezan tudi z zmožnostjo posameznikov in skupnosti, da delujejo avtonomno in neodvisno sprejemajo odločitve. Lani je na primer široka državljanska koalicija v Braziliji objavila Listino o digitalni suverenosti, v kateri so se izrekli proti nekontroliranemu izkoriščanju in manipulaciji lokalnih podatkov s strani velikih tehnoloških korporacij ter podprli ustvarjanje interoperabilnih in odprtih tehnologij ter podatkovnih centrov za skupno uporabo.
Ne glede na to, kateri definiciji digitalne suverenosti sledimo, moramo zagotoviti, da bo pojem ostal povezan s pravicami državljanov_k do zasebnosti, svobode izražanja v digitalnem prostoru ter nadzora nad lastnimi podatki. Prav tako moramo vsem zagotoviti dostop do digitalne infrastrukture, ki nam omogoča, da ščitimo svoje pravice in uresničujemo svojo svobodo.
Monthly newsletter in Slovenian
News from Danes je nov dan
Last month's highlights
Čas je za DISCO
V torek, 24. oktobra, bomo ob 9.30 otvorili prvo konferenco o digitalni suverenosti DISCO Slovenia! Udeležence_ke čaka pester program, osredotočen na tematike, kot so digitalne pravice, zasebnost in avtonomija, umetna inteligenca ter regulacija in lastništvo tehnologije. Če ne prideš na dogodek, si lahko dogajanje ogledaš tudi v živo.
Prejeli smo nagrado ambasador transparentnosti
Veseli nas, da je informacijska pooblaščenka prepoznala naše delo ter nam podelila nagrado ambasador transparentnosti. Izpostavila je orodja, kot so Parlameter, Consul in Volitvomat, s katerimi krepimo transparentnost javnega sektorja, javnosti pa omogočamo enostavno dostopanje do informacij.
Umetna inteligenca mora delovati v dobro vseh
Zakaj nasprotujemo trenutnima različicama akta o umetni inteligenci in uredbe za preprečevanje spolne zlorabe otrok, ki ju sprejema EU? Maja je v oddaji Glasovi sveta osvetlila negativne posledice za človekove pravice, ki jih lahko prinesejo načrtovani ukrepi.
Kakšna je prihodnost družbenih omrežij?
Filip se je v podkastu Odbita do bita pogovarjal o spremembah, ki jih doživljajo korporativna družbena omrežja – posebej v luči Muskovega prevzema Twitterja. Več o teh tematikah lahko izveš tudi na konferenci DISCO Slovenia.
Vlado smo pozvali k umiku podpore izraelski okupacijski politiki
V koalicji 42 organizacij smo premierja Goloba in zunanjo ministrico Fajon pozvali k takojšnjemu umiku podpore izraelski okupacijski politiki, ki krši mednarodno pravo in pravico Palestincev do obstoja. Če želi Slovenija zaščititi civilno prebivalstvo, mora nasprotovati izraelskim zločinom proti človeštvu.
Podpri naše delo z 1 % dohodnine
Za podporo v obliki 1 % dohodnine te praviloma prosimo decembra – a ker je pozimi preveč dela z zavijanjem daril in pitjem kuhanega vina, lahko to urediš že zdaj. Stane te nič, obrazec pa izpolniš v 49 sekundah! 👇
Featured
Invitations, tips, suggestions, and warnings
V sklopu iniciative Glas ljudstva zbiramo 5000 podpisov za sprejem zakona, s katerim želimo ohraniti dostopno in učinkovito javno zdravstvo! Obišči spletno mesto in nam pomagaj tudi ti!
Evropski zakonodajalci želijo z uredbo za preprečevanje spolne zlorabe otrok (CSAR) regulirati splet, pri čemer mislijo dobro, a delajo slabo. Zakaj bi predlog ob sprejetju hudo škodil zasebnosti in človekovim pravicam? Prisluhni razpravi, ki jo je organiziral Državljan D in na kateri je sodelovala tudi Maja.
Nedavna raziskovalna zgodba o mrežah vpliva, ki stojijo za predlogom evropske uredbe za preprečevanje spolne zlorabe otrok (CSAR), potrjuje naša opozorila glede škodljivosti predvidenih ukrepov. Zakaj zakonodaja v taki obliki ni v najboljšem interesu tistih, ki jih domnevno želi zaščititi, ugotoviš v prispevku.
Pravica do popravila, ki uvaja možnost popravila tehnološkega izdelka tudi po izteku garancijskega obdobja, s čimer koristi potrošnikom_cam in okolju, nima večjega sovražnika od korporacije Apple. Preberi, kako ta zagotavlja, da morajo uporabniki_ce nenehno kupovati nove izdelke.