Od reke do morja
23. November 2023
V dneh in tednih, ko z grozo spremljamo izživljanje Izraela nad Gazo, je postalo preizpraševanje slogana “Od reke do morja, Palestina bo svobodna!” pravo tekmovanje. Ker naj bi se v ozadju teh besed skrivala genocidna želja po izbrisu Izraela, številne države in organizacije njihovo rabo po hitrem postopku prepovedujejo.
Ameriški kongres je zaradi omembe slogana izrekel ukor kongresnici Rashidi Tlaib, v Nemčiji so ga izenačili z nacističnimi parolami in opredelili kot nezakonitega, na družbenem omrežju, ki se je nekoč imenovalo Twitter, pa je njegovo uporabo prepovedal sam Elon Musk. Tudi pri nas je geslo povzročilo precej zgražanja, pri čemer so bili ironično najglasnejši_e tisti_e, ki imajo – tako kot Musk – polna usta svobode govora, ko hujskajo proti manjšinam.
Obešanje na semantiko zatiranega ljudstva, češ da ta poziva h genocidu namesto k svobodi, je v času, ko se dejansko dogaja etnično čiščenje Gaze, nizkotno in absurdno. Imajo pa tovrstna dejanja pomemben propaganden učinek – enačiti antisionizem z antisemitizmom. Vse, ki z uporabo tega slogana nasprotujejo izraelskemu apartheidu, je mogoče hitro diskreditirati in označiti za antisemite_ke ali teroriste_ke.
A pozivi h koncu okupacije in k svobodni Palestini med reko Jordan in Sredozemskim morjem ne izključujejo možnosti sobivanja narodov. Veliko bolj jo onemogočajo številni primeri sionistične retorike, ki dejansko poveličuje pobijanje in razseljevanje Palestink_cev v Gazi.
Cenzuriranje besed ne bo utišalo klicev k ustavitvi genocida in ne bo zatrlo upanja, da človečnost po svetu vendarle prevlada, javnomnenjska resničnost pa dohiti politiko. Naši pozivi ne smejo biti zatrti – še naprej moramo zahtevati, da bo, od reke do morja, Palestina res svobodna!
Monthly newsletter in Slovenian
News from Danes je nov dan
Last month's highlights
Dobrodelnost, ki te nič ne stane
Nam želiš pomagati v boju za bolj solidarno družbo? To lahko storiš tako, da nam nameniš 1 % dohodnine! Donacija ti ne bo oklestila bančnega računa, postopek pa je tako hiter in preprost, da ga lahko zaključiš ob pitju naslednje skodelice kave.
Si zamudil_a DISCO?
Konec oktobra smo na konferenci DISCO Slovenia ugotavljali, kako razviti boljše tehnologije za vse ljudi. Če te zanima, o čem smo premišljevali, prisluhni poročilu o dogodku na Radiu Študent ali pogovoru s tremi strokovnjakinjami v oddaji Intelekta, ogledaš pa si lahko tudi posnetek prvega konferenčnega dne.
Razvili smo aplikacijo Odprti računi za občine
Aplikacija omogoča enostaven in razumljiv vpogled v občinski proračun ter načrtovane in realizirane prihodke in odhodke. Uporaba je preprosta in ne zahteva programerskega znanja, hkrati pa je brezplačna, zato k namestitvi vabimo vse občine.
Zahtevamo akt o umetni inteligenci, ki bo spoštoval človekove pravice
Maja se je udeležila seje odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo, kjer je podala naš odziv na slovensko stališče do predloga akta o umetni inteligenci, ki ga trenutno sprejema EU. Izpostavila je, da akt ne sme vključevati izjeme na področju nacionalne varnosti in da ponudniki sistemov ne smejo sami določati stopnje tveganja svojih tehnologij.
Vlado smo pozvali k uvedbi sankcij proti Izraelu
V koaliciji 48 organizacij smo premierja Goloba in zunanjo ministrico Fajon pozvali k sprejemu konkretnih ukrepov proti Izraelu zaradi kolektivnega kaznovanja Pelstink_cev v Gazi. Ukrepi vključujejo vojaški embargo, sankcije, prekinitev pridružitvenega sporazuma med EU in Izraelom ter prekinitev diplomatskih odnosov.
S klubom Ada bomo organizirali hekaton
S Klubom Ada, iniciativo za opolnomočenje in podporo žensk v tehnoloških karierah, 15. decembra organiziramo hekaton, na katerem bomo s pomočjo odprtih podatkov iskali družbenokoristne rešitve. Pridruži se nam tudi ti!
Featured
Invitations, tips, suggestions, and warnings
Javni zdravstveni sistem že leta razpada pred našimi očmi. V posnetku si oglej, kakšno je trenutno stanje in kako je do njega prišlo, nato pa oddaj podpis za sprejem zakona, s katerim želimo ohraniti dostopno in učinkovito javno zdravstvo!
Medtem ko EU sprejema akt o umetni inteligenci, na Danes je nov dan aktivno zagovarjamo strogo regulacijo področij, ki lahko privedejo do hudih kršitev človekovih pravic. Zakaj so omejitve nujne, ugotoviš v posnetku, ki so ga pripravili na Amnesty International.
Sledenje na spletu je razširjena praksa, ki pa se nahaja tako v etični kot tudi pravni sivi coni. V krajšem videu in na spletnem mestu organizacije Privacy International izveš več o njej in ugotoviš, kako se zaščititi pred nezaželenim zbiranjem tvojih podatkov.
Ni ti treba biti aktivist_ka ali kršiti zakona, da končaš na policijskem seznamu. Organi pregona se vse bolj poslužujejo množičnega zbiranja informacij, ki jih posredujejo tudi Europolu. To spodkopava zasebnost, pravico do poštenega sojenja in domnevo nedolžnosti. S pomočjo preprostega vodiča zahtevaj svoje podatke in preveri, če si tudi ti na seznamu!