Kakšno je stanje demokracije v Sloveniji?

21. December 2023

Ko nam je informacijska pooblaščenka septembra podelila nagrado ambasador transparentnosti, je v obrazložitvi zapisala, da Danes je nov dan "s številnimi projekti krepi zavedanje javnosti o pomenu transparentnega delovanja in vključevanju civilne družbe v procese demokratičnega odločanja, tako na državni kot na lokalni ravni”.

Nagrade je vedno lepo prejemati. Poleg priznanja za opravljeno in dodatne motivacije za nadaljnje delo pa upamo, da bo ta naziv zlasti okrepil naš glas in nam pomagal pri iskanju sogovornic_kov med odločevalci_kami.

V obdobju zaključevanja tekočega in načrtovanja prihodnjega leta se s transparentnostjo demokracije veliko ukvarjamo. Če potegnemo črto pod dosedanje delo Golobove vlade, nam števec kršitev pokaže, da ta v 65 odstotkih primerov ni upoštevala pravila omogočanja 30-dnevne javne razprave za vsak predlog novega predpisa. Pri tem se je najslabše odrezalo prav ministrstvo za javno upravo, sicer “zadolženo” za področje demokracije, ki je brez kakršne koli javne razprave pripravilo kar 19 predlogov. Podatki so zaskrbljujoči, saj so primerljivi ali celo slabši od vseh vlad zadnjega desetletja (z izjemo 14. Vlade RS, ki jo je med epidemijo vodil Janez Janša).

Nič bolje ni z zakonodajnimi predlogi, saj jih je bilo kar 15 v državni zbor poslanih po skrajšanem in nujnem postopku. To pomeni opazno skrajšanje razprave za 45 odstotkov vseh zakonodajnih predlogov (v analizo nismo vključili postopkov ratifikacije in pobud za mednarodne sporazume). Če temu dodamo še 5 zakonov, ki so jih vložili_e koalicijski_e poslanci_ke, ugotovimo, da je trenutna vlada vse prevečkrat izigravala postopke priprave kakovostne zakonodaje.

V ključevanje javnosti v zakonodajni postopek je eden od ključnih pokazateljev delujoče demokracije, a to vključevanje ne sme biti površinsko. Odsotnost transparentne zakonodajne sledi in letnega normativnega načrta dela vlade (ki ni bil pripravljen že od leta 2021) javnosti onemogoča učinkovito nadzorovanje odločevalk_cev. Kljub prevzemu oblasti s strani levoliberalne vlade, ki naj bi bila zavezana vladavini prava, se slovenska demokracija torej ni okrepila.

Za resnično demokracijo, ki je odprta in odseva naše vrednote, je potrebno aktivno delovanje. Zato se zavezujemo, da bomo v prihodnjem letu še bolj vztrajni_e in kritični_e v prizadevanjih za izboljšanje demokratične kulture, povečanje politične odgovornosti in zagotavljanje večje transparentnosti delovanja izvoljenih predstavnic_kov.

Če nas želiš pri tem podpirati tudi ti, nam lahko nameniš praznično donacijo ali pa nam pišeš in postaneš naš_a prostovoljec_ka!

 
Stay in touch

Monthly newsletter in Slovenian

News from Danes je nov dan

Last month's highlights

Podpri Danes je nov dan

Če želiš poskrbeti, da bomo v 2024 delovali tudi na tvoj pogon, nam lahko še do konca leta nameniš 1 % dohodnine. Razen nekaj minut časa te donacija nič ne stane, opraviš pa jo lahko preko portala eDavki. Oddaš lahko elektronski ali tiskan obrazec, pri tem pa moraš vpisati našo davčno številko 54561710.

Podpri naše delo z 1 % dohodnine!
Ustavimo diskriminacijo na najemnem trgu

Ker stanovanjska kriza ne popušča, v sklopu Najemniškega SOS še naprej svetujemo najemnikom_cam, ki so se znašli_e v stiski. V prihodnjih tednih se bomo osredotočili_e zlasti na ozaveščanje in boj proti diskriminaciji, zato lahko vse, ki se soočajo s tovrstnimi težavami, usmeriš na naše spletno mesto.

Ilustracija dveh rok, ki si izmenjujeta modelček hiše za kovanec
Ti pa nisi videti kot programerka

Zakaj se več žensk ne odloči za poklic programerke, kakšne so izkušnje tistih, ki delujejo na tem področju, in kako se soočajo s težavami, ki jih srečujejo na svoji poklicni poti? O teh in podobnih vprašanjih je v oddaji Tehno klistir na Radiu Študent razmišljala tudi naša Patricija.

Slika ženske, ki programira na dveh računalnikih
Pravila igre moškosti

Se strinjaš z vsemi normami, po katerih naj bi se v družbi ravnali moški? Svoja stališča do moškosti lahko preveriš v spletni igri, ki smo jo razvili z Mirovnim inštitutom. Ta skozi šest interaktivnih zgodb na primerih vsakdanjih izkušenj mladih preizprašuje stereotipe moškosti in ozavešča o nasilju na podlagi spola.

Pravila igre moškosti
Borimo se proti diskriminatorni obravnavi migrantk_ov

Evropska zbirka podatkov o migrantih_kah EURODAC je postala orodje represije in množičnega nadzora. Zato v mednarodni koaliciji 110 organizacij zahtevamo prekinitev njene širitve, ki bi stanje še poslabšala, s strani zakonodajalk_cev pa pričakujemo preprečevanje nasilja in diskriminatornih migracijskih politik EU.

Ilustracija policija, ki preverja dokumente
Organizirali smo dva hekatona

V luči naših prizadevanj za odpiranje javnih podatkov smo ta mesec organizirali dva hekatona. Prvi je potekal na Fakulteti za družbene vede, drugega pa smo soorganizirali s Klubom Ada. Skupaj sta hekatona privabila približno 80 udeleženk_cev, ki so postregle_i z zanimivimi predlogi rabe občinskih podatkov za skupno dobro.

Kub Ada hekaton 2023

Featured

Invitations, tips, suggestions, and warnings

Ilustracija, na kateri so med različnimi predmeti na pisalni mizi tri snežne krogle, v katerih so Obala, Ljubljana in Alpe.

Ekipa Oštra je objavila raziskavo Lov na stanovanje, ki razkriva številke investicijskih nakupov stanovanj na treh najdražjih območjih Slovenije, s tem pa nudi vpogled v enega od razlogov za stanovanjsko krizo. Preberi prispevke in se preizkusi v igri "Poišči si dom", ki smo jo pripravili v sklopu projekta.

Grafika, na kateri so emotikoni, ki predstavljajo skrbi do umetne inteligence.

Čeprav so evropski_e zakonodajalci_ke dosegli_e političen dogovor o aktu o umetni inteligenci, na tem področju še zdaleč ni konec boja za spoštovanje človekovih pravic in dostojanstvo vseh posameznic_kov! Preberi naš odziv na zadnjo različico akta.

Naslovna slika podkasta The Good Robot in naslov zadnje epizode Hot Take: Can you own your data?

Prisluhni Eleanor Drage, Kerry McInerney in udeleženkam_cem konference DISCO Slovenia, ki se v podkastu The Good Robot pogovarjajo o digitalni suverenosti, definiciji "dobre tehnologije" ter lastništvu podatkov in infrastrukture.

Zajem zaslona videa na Instagramu, v katerem avtor Antony Loewenstein pojasnjuje, kako Izrael Palestino uporablja za poligon, na katerem preizkuša orožje.

Globalno povpraševanje po novem izraelskem orožju se močno poveča, potem ko ga Izrael preizkusi v Gazi. Avtor Antony Loewenstein pojasnjuje, kako Izrael Gazo izkorišča kot poligon za vojaško industrijo, s pomočjo katere se nato izogiba odgovornosti za svoja grozodejstva.

Zajem zaslona odprtokodnega spletnega iskalnika Marginalia.

Marginalia je sodoben odprtokoden spletni iskalnik, ki ga že leta vzdržuje Šved Viktor Lofgren. Predlaga ti zlasti nekomercialna, starejša ali nišna spletna mesta o najrazličnejših tematikah, zato predstavlja odlično alternativno zdolgočasenemu brskanju po družbenih omrežjih.

Logotip projekta PATFox, ki je namenjen izobraževanju o strateških tožbah zoper sodelovanje javnosti (SLAPP tožbe).

Pravna mreža za varstvo demokracije podpira in izobražuje odvetnike_ce na področju strateških tožb zoper sodelovanje javnosti (SLAPP). Preveri, kaj so tožbe SLAPP, za dostop do izobraževalnih materialov pa obišči spletno mesto projekta PATFox.