Agrument


Dnevni odzivi, komentarji in pomisleki v 1000 znakih, v katerih gojimo divjo misel kiselkastega okusa. Vsi naši natipki so sveži, pripravljeni po lastni recepturi in ne vsebujejo €-jev. Agrument je kolektiven projekt uredništva z več kot petnajstimi člani.

Kulturni monopoli

V družbi, v kateri vse bolj prevladuje menedžerski odnos do kulture, ne preseneča več nič. Ali si je glasbenica Grimes zaslužila nepovratna sredstva, ki jih delno financira Oddelek za kanadsko dediščino, ali ne, verjetno nikoli ne bomo nikoli izvedeli. Precej zaskrbljujoče pa je, kako so jo mediji v zelo kratkem času iz uspešne umetnice prelevili v zgolj partnerico milijarderja Elona Muska in mamo njegovega otroka. Še bolj problematično je, da se o kulturi vse pogosteje piše samo z rumeno, obenem pa se jo tudi zaničuje.

Vzroke in posledice erozije delovnih in socialnih pogojev (samostojnih) umetnikov in kulturnikov, še posebej v kontekstu globalne pandemije, seveda lahko iščemo v sistemu, ki je usmerjen samo v profit. Kljub pandemiji, v kateri so težave vseh prekarnih delavk in delavcev še bolj potencirane, so sporadične spremembe financiranja in upravljanja v kulturi stalnica, trenutna vlada pa za odpravo svojega glavnega sovražnika uporablja klasično divide et impera strategijo.


Naroči se na objave! Želim, da mi sveže spisan agrument dostavite na mejl!
RSS

Manipulacije študentskih funkcionarjev

Nedavno so družbena omrežja preplavile objave zveze Študentskih klubov Slovenije (ŠKIS). Študentski funkcionarji moledujejo za podporo, ogroženo naj bi bilo celo študentsko življenje. Zakaj?

Državni zbor je pred nekaj tedni sprejel zakon, ki je Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) omejil prejemanje nadomestil za izpad študentskega dela. Študentski funkcionarji bodo tako namesto 3 milijonov v letu 2021 dobili zgolj 900 000 evrov proračunskih sredstev, o njihovi porabi pa bodo morali prvič poročati ministrstvu.

ŠOS že leta razmetava z javnimi sredstvi iz študentskega dela. ŠKIS je npr. "izgubil" 70 000 evrov gotovine, direktorji organizacij prejemajo visoke plače, sredstva pa se mimo javnih razpisov nakazujejo zasebnim zavodom. Medtem je pri nas delež študentov z resnimi finančnimi težavami med najvišjimi v Evropi. V času epidemije je skupina študentov zato ŠOS pozvala, da z lastnimi sredstvi nemudoma pomaga študentom. ŠOS je pobudo ignoriral. Čas je, da ŠOS ignorirajo tudi študentje.


Zaprta vrata urada Varuha človekovih pravic

Živimo v državi, kjer oblastniki individualno obračunavajo s kritičnimi posamezniki tako, da jim jemljejo statuse ali pa jih mečejo na cesto. Na tiste, s katerimi ne morejo obračunati direktno, so se spravili z odlokom, na podlagi katerega jih lahko zaradi izrečenih besed oglobijo za malo manj kot 15 povprečnih slovenskih plač.

Sočasno z ignoriranjem problematike DSO-jev izvajajo smrtonosno pokojninsko reformo (dopustili so, da se je okužila že kar tretjina vseh varovancev!). Za polno mero kot po tekočem traku sprejemajo protiustavne ukrepe – nazadnje denimo včeraj, ko so medobčinsko gibanje pogojili z lastništvom manj kot 4 leta starega pametnega telefona in nameščeno aplikacijo #OstaniZdrav.

Varuh človekovih pravic se je med vsem tem ukvarjal z drugimi problematikami, ki so seveda pomembne, a je hkrati popolnoma "pozabil" na naraščajoče sovraštvo in nestrpnosti v družbi. Ko se je pred tremi dnevi končno oglasil, pa je predlagal, da namesto oblastnikov zamenjamo – ljudstvo!


Kozmetični in frizerski saloni pred šolami

Biti ministrica za šolstvo med pandemijo vsekakor ni enostavno – odločitev, ali naj bodo šole odprte ali ne, je tehtanje dveh slabih scenarijev. A to ne more opravičiti dejstva, da je ministrstvo popolnoma pogrnilo pri podpori vseh vključenih v izobraževalni sistem. Spomnimo, da smo šolsko leto začeli z neživljenskimi navodili, naslednjih par mesecev smo se vsak teden znova spraševali, ali pouk v učilnicah bo, zdaj, ko se mnogi starši pritožujejo o poteku šolanja na daljavo, pa ministrica pravi, da naj težave rešujejo s šolami.

Gre za individualizacijo problemov, ki se dogajajo zaradi nesposobnosti in nedelovanja ministrstva. Medtem ko ministrica zahteva, da nehamo iskati težave, napake in slabe novice, večina (predvsem mlajših) učencev nima šolanja na daljavo, ampak predvsem šolanje od doma, učitelje pa vidijo na klicu le par minut na teden. Da se bo zaradi pandemije povečala neenakost med učenci, je zdaj že jasno. Za to je odgovorna ministrica Kustec, ne glede na to, kakšni so njeni nameni!


Predsednik vlade, poklicni spletni trol

Včeraj je Janša na Twitterju preživel pribl. 3 ure in 31 minut. Od začetka 2. vala pandemije že 175 ur oziroma več kot teden dni. Celo ubogljivi Tonin je v Tarči potarnal, da je premierja prosil, naj vsaj za en mesec odloži Twitter.

Medtem ko najbolj odgovorna oseba za stanje v državi "bevska", je zaradi koronavirusa umrlo 1949 ljudi. To je 38 polnih avtobusov, glede na število prebivalcev pa več kot v Italiji, od koder so mesece prihajali apokaliptični posnetki zdravstvenega kolapsa.

Iz SDS-ove baze prihajajo tudi obratne prošnje glede Janševih aktivnosti – svojega voditelja prosijo, naj jim ne odtegne dostopa do resnice in nadaljuje s tvitanjem. Glede na to, da si s tem početjem – nerazumljivo počasi, a vendarle – sam spodkopava svojo pozicijo in oddaljuje preračunljive koalicijske partnerje, se lahko tej želji morda celo pridružimo. Njegovi bedasti tviti nas ne bodo izvlekli iz epidemije, a morda nas bodo izvlekli iz janšizma. Kar je tudi pomemben korak v boju proti posledicam covid-19.